ABC alergii NAJNOWSZE TYPOWE OBJAWY ALERGII

Czy to alergia?

czy to alergia

Pytanie – Czy to alergia? zadaje sobie wiele osób. W sezonie wiosenno-letnim, gdy wszystko zaczyna kwitnąć i pylić, często dopada nas katar. Jednak nie zawsze mamy pewność, że to właśnie uczulenie a nie przeziębienie. Jak rozpoznać alergię?

Alergia

Alergia jest reakcją komórek na dane substancje. Układ immunologiczny, w reakcji z antygenami może prowadzić do uwolnienia stanu zapalnego. Wtedy mowa o reakcji alergicznej i jej różnych objawach. Nie wszystkie dolegliwości bywają typowe dla uczulenia, co powoduje trudności w diagnostyce alergii. Coraz więcej osób na całym świecie boryka się z problemem uczuleń, dlatego wciąż określa się nowe alergeny i formy leczenia alergii. Czy to alergia czy może zupełnie inny problem?

Czy to alergia?

Objawy alergii są bardzo podobne do wielu schorzeń i chorób takich jak przeziębienie czy grypa. Uciążliwy katar czy nawracające duszności wcale nie muszą oznaczać przeziębienia. Równie dobrze może to być alergia na pyłki roślin czy roztocza kurzu domowego. Lekarz zwykle podczas badań, nawet tych kontrolnych pyta o alergie, co pozwala wykluczyć przyczyny danych objawów organizmu. Uczulenia są nieprzewidywalne, mogą pojawić się nagle czy też minąć z dnia na dzień.

 Jak rozpoznać uczulenie?

alergieKatar przy przeziębieniu trwa zwykle tydzień. Przy uczuleniu, alergiczny nieżyt nosa pojawia się przez cały sezon pylenia. Dokucza zwykle w okresie pylenia roślin, szczególnie na terenach najbujniejszej roślinności. Katar towarzyszący alergii jest wodnisty, wraz z nim pojawiają się ataki kichania. Największe stężenie pyłków w powietrzu notuje się w bardzo słoneczne i suche dni, co niestety nie sprzyja alergikom. Gdy problem jest obecny przez długi czas, najwyższa pora wykonać testy alergiczne. Podobna sytuacja dotyczy kataru, utrzymującego się przez cały rok kalendarzowy. Równie typowym objawem, który może świadczyć o alergii są duszności, Chrypka w gardle, ataki duszności to dolegliwości astmy i uczulenia na roztocza kurzu czy pleśnie. W rozpoznaniu alergii pomagają testy alergiczne. Osoby, które nie są pewne, co do przyczyny swoich dolegliwości, powinny zgłosić się do alergologa.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *