POZOSTAŁE ALERGIE Rodzaje alergii i Uczulenia

Czy środki owadobójcze powodują alergię?

Czy środki owadobójcze powodują alergię?

Czym są środki owadobójcze

Środki owadobójcze, czyli insektycydy, to substancje chemiczne (pestycydy) używane do zwalczania owadów, insektów i szkodników. Insektycydy stosuje się w rolnictwie, lasach i parkach, magazynach czy w budynkach.

Bardzo często także stosujemy je w naszych mieszkaniach oraz bezpośrednio na ubrania lub (co gorsza) na ciało. Insektycydy zawierają substancje, które zaliczamy do jednych z najczęściej wywołujących reakcje alergiczne.

Również te środki, które są przeznaczone do użytku domowego oraz do stosowania na ciele, nie są wolne od szkodliwych czynników.

Czy środki owadobójcze powodują alergię?

Pestycydy a alergia

To zawarte w środkach owadobójczych pestycydy są przyczyną powstawania alergii. Pestycydy są środkami chemicznymi, które mają za zadanie niszczyć pewne rodzaje organizmów, w tym owadów. W swoim składzie mogą zawierać fosforany, pyretoidy, pochodne nikotyny, biocydy, bakterie, składniki organiczne i nieorganiczne.

Światowa Organizacja Zdrowia określa substancje znajdujące się w środkach owadobójczych jako nieznanie niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Z tego powodu w niektórych krajach używanie takich środków jest zabronione.

Każdy kontakt alergika z pestycydami jest potencjalnie niebezpieczny. Niestety nawet jeśli nie używamy środków owadobójczych jesteśmy narażeni na ich działanie – poprzez jedzenie pryskanych owoców czy wdychanie substancji rozpylanych w powietrzu.

Reakcja alergiczna na środki owadobójcze

Alergia na środki owadobójcze objawia się już przy najmniejszym kontakcie z alergenem. Substancje chemiczne są zwłaszcza niebezpieczne dla małych dzieci. Dłuższy kontakt z takim środkiem grozi zatruciem i poważnymi konsekwencjami neurologicznymi. Nie zaleca się alergikom stosowania popularnych sprayów do opryskiwania mieszkań, płytek lub olejków z elektrycznym dozownikiem oraz środków działających bezpośrednio na ubraniu człowieka.

Objawami alergii na pestycydy są:

  • objawy alergii pokarmowej
  • katar i podrażnienie nosa
  • podrażnienie skóry (wysypka, swędzenie)
  • zaczerwienienie oczu, łzawienie
  • obrzęk krtani
  • napady duszności

Zamiast używać chemicznych środków przeciwko owadom warto zaopatrzyć się w naturalne substancje, które odstraszają natrętne insekty np. olejki eteryczne (zwłaszcza z trawy cytrynowej, eukaliptusowy czy lawendowy) czy ultradźwięki.

M. Witczak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *