Ciąża i dziecko NAJNOWSZE

Czy rzeczywiście grozi nam epidemia odry?

epidemia odry

W mediach wciąż przejawia się temat szczepień i konsekwencji, które są związane z rezygnacją z tego obowiązku. Wzrasta zachorowalność na choroby zakaźne, w tym odrę. Czy rzeczywiście grozi nam epidemia odry?

Lekarze apelują

Odra jest jedną z chorób wieku dziecięcego, choć może pojawić się także u osób dorosłych. Od jakiegoś czasu obserwuje się wzrost zachorowalności na odrę. Obecnie mamy sezon, w którym zawsze przybywa pacjentów. Sprzyja temu pora roku. Wirus ma idealne warunki rozwoju. Odra atakuje głównie przedszkolaków i młodzież szkolną. Duże skupiska rówieśnicze sprzyjają przenoszeniu wirusa. Wystarczy kichnięcie czy kaszlnięcie, by wirus był obecny w pomieszczeniu. Jest wówczas aktywny nawet przez kilka godzin. Lekarze apelują, że w ciągu dwóch lat, jeśli dane będą tak wzrastać jak teraz, może dojść do epidemii odry. Jako przykład możemy wziąć naszych sąsiadów z zachodniej granicy. Niemcy bowiem zmagają się z epidemią odry. Nie ma tam obowiązku sczepień na odrę.

Poważne konsekwencje

Powikłania odry mogą być bardzo poważne dla zdrowia a nawet życia pacjenta. Wszyscy kojarzymy choroby wieku dziecięcego z możliwością wyleczenia. Owszem, ale zdarzają się przypadki, gdzie powikłania mogą prowadzić do śmierci. Choroba może być groźna dla konkretnego przypadku. A z następstwami nie ma żartów. Problemy ze słuchem czy zapalenie mózgu to tylko niektóre z nich. Mimo apeli lekarzy, nie brakuje przeciwników szczepień. Walczą oni o prawo do decydowania na temat konkretnych szczepień. Lekarze z kolei alarmują, gdyż wzrost liczby antyszczepionkowców jest widoczny, co coraz bardziej zbliża nas do epidemii odry.

Rodzice nie mają wiedzy na temat szczepień i chorób

Obecna sytuacja wynika w dużej mierze z braku wiedzy rodziców. Opiekunowie nie mają odpowiedniej wiedzy na temat szczepień, chorób czy powikłań. Jeśli nie dostaną jej od pediatry, szukają jej w sieci. A tam jak wiemy, nie wszystkie źródła podają wiarygodne informacje. Lekarze powinni z takimi informacjami dzielić się z rodzicami, by zapewniać ich o bezpieczeństwie szczepień. Świadomi rodzice powinni zastanowić się przede wszystkim nad bezpieczeństwem i zdrowiem swoich dzieci. Tym bardziej, że odra, jako choroba zakaźna może okazać się niebezpieczna dla dziecka oraz jego otoczenia. Wszelkich informacji na temat szczepień oraz powikłań po chorobach zakaźnych warto szukać na stronach Państwowego Zakładu Higieny czy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

szczepienia ochronneLekarze nie chcą dopuścić do epidemii odry. Obowiązkowe szczepienia, od lat stanowią najskuteczniejszą broń przed takimi następstwami. Im więcej osób przeciwnych szczepień, tym większe szanse na rozwój wirusa i większą liczbę chorób. To od nas zależy, czy za te dwa lata będziemy mówić o epidemii odry.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *