Alergia u dzieci LECZENIE I PROFILAKTYKA

Czy psycholog może pomóc w walce z alergią?

Czy psycholog może pomóc w walce z alergią?

Alergicy czują się często pozostawieni sami sobie. Na wizytę do alergologa lub dermatologa trzeba czekać kilka tygodni, a państwo oraz prywatne fundacje, mając na uwadze ratowanie i pomaganie osobom ciężko chorym, nieraz nie interesują się tymi, których dolegliwość choć przewlekła, nie eliminuje (przynajmniej teoretycznie) z życia społecznego.

Czy psycholog może pomóc w walce z alergią?

Od chorych na alergię wymaga się, by w razie nasilenia objawów, po prostu zażyli leki i kontynuowali pracę. Żaden pracodawca nie popatrzy przychylnie na osobę, która skorzysta ze zwolnienia lekarskiego “tylko” z powodu uczulenia. Nikt bowiem nie myśli, że w takiej chwili nie tylko cierpi ciało chorego, ale również umysł i samopoczucie.

Małym alergikom najtrudniej

O ile jednak dorosły alergik rozumie, co się z nim dzieje, o tyle dziecko może zupełnie nie rozumieć choroby, a nawet podejmować próby zignorowania jej. Bardzo często tłumaczenia, prośby czy nawet nakazy rodziców są ignorowane.

Dziecko drapie się, bo swędzi. Maluch nie jest w stanie powstrzymać się przed tym nawet, gdy mówi się mu, że pozostaną trwałe blizny. Jego irytacja rośnie wraz z bólem.

Dziecko z alergią. Jak przemówić do pociechy?

Jak nauczyć małego alergika, że pewnych rzeczy nie wolno robić? W takich chwilach wielu rodziców przyznaje, że przydałaby się pomoc psychologa – i to nie tylko choremu dziecku, ale także im samym.

Wciąż rozdrażniony, płaczący maluch, któremu nie możma pomóc, budzi w rodzicach uczucie rozgoryczenia, zmęczenia, a nawet empatyczne cierpienie. Do tego – poza zwykłymi, codziennymi czynnościami – przytłaczają dodatkowe obowiązki, związane z przystosowaniem otoczenia dla małego alergika, na przykład codzienne mycie podłóg, ścieranie kurzy, zmienianie pościeli i ręczników.

Czy psycholog może pomóc w walce z alergią?

Polskie realia w kwestii pomocy psychicznej dla alergików i ich rodzin są bardzo surowe

Psycholodzy przyznają, że na polskich uczelniach nikt nie uczy jak pomagać na przykład dzieciom z AZS. Tymczasem problem jest znaczący, gdyż źródłem frustracji u tych osób – poza samą chorobą – jest ich stan fizyczny – brzydka, zaczerwieniona skóra, nie mogące się zagoić rany oraz liczne blizny. W dodatku dolegliwości skórne postrzegane są inaczej przez społeczeństwo niż przykładowo inwalidztwo. O ile w przypadku osób niepełnosprawnych, ludzie starają się wykazać zrozumieniem i współczucie, o tyle zmiany skórne traktuje się jako swego rodzaju sensacje.

Gdzie szukać pomocy?

O pomoc warto zwrócić się do psychologa, który miał już wcześniej kontakt z alergikami. Ponadto można szukać pomocy w instytucjach, które skupiają się nad różnymi aspektami rozwoju dziecka, jak na przykład w Poradni Alergologicznej w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Chcąc jednak znaleźć wsparcie doraźne, warto poszukać go w internecie na forach lub portalach poświęconych alergiom, gdzie można przedstawić problem ludziom nie tylko zaprawionym w bojach z uczuleniami, ale również specjalistom, którzy sami chętnie zaglądają na tego rodzaju strony internetowe.
AZ