Ciąża i dziecko NAJNOWSZE

Czy otulanie dziecka może być niebezpieczne?

otulanie dziecka

Młodzi rodzice pragną jak najlepiej zaopiekować się swoim dzieckiem. Wokół opieki niemowląt krąży wiele mitów i niedopowiedzeń. Czy otulanie dziecka może być niebezpieczne?

Otulanie noworodków

Dziecko, które opuszcza łono matki może czuć się zagubione. W końcu to było dla niego najbardziej komfortowe i bezpieczne dotychczas miejsce. Maluch nie zna jeszcze swobody ruchów i granic swojego całego ciała. Otulenie niemowlęcia przypomina pozycję i przestrzeń brzucha mamy. Dzięki temu dziecko może łatwiej i szybciej zapaść w spokojny sen. Otulając dziecko, nie możemy krępować  ruchów jego nóżek. Nasza pociecha musi mieć swobodne pole ruchów kończyn dolnych. Ograniczenie ruchomości rączek niemowlaka sprawia, że dziecko lepiej śpi i nie budzi się co chwila. Ciasnota stworzona przez otulacz jest dla niego gwarancją spokoju i bezpieczeństwa, tak jak to było w przypadku ciąży, zanim nastąpił poród.

Czy otulanie dziecka może być niebezpieczne?

Rodzice mogą obawiać się otulania niemowląt, ponieważ w sieci nie brakuje informacji na ten temat. Większość z nich to bzdurne mity, w które nie warto wierzyć. Otulanie dziecka może być niebezpieczne, jeśli robimy to w niewłaściwy sposób, np. zbyt ciasno owijając dziecko czy stosują nieprzewiewne tkaniny. Prawidłowo otulając dziecko, nie zrobimy mu krzywdy, a wręcz uspokoimy i damy mu poczucie bezpieczeństwa. Mit z otulaniem dziecka zrodził się także z powodu śmierci łóżeczkowej. Zjawisko to czasem zdarza się wśród niemowląt. Jednym z czynników sprawczych jest przegrzanie, co może być skutkiem otulenia zbyt grubym kocykiem. Dziecku nie grozi uduszenie, jeśli zrezygnujemy z grubych koców czy becików. Na rynku dostępne są specjalne otulacze, które służą maluchom. Elastyczne i delikatne tkaniny nie krepują całkowicie ruchów dziecka, pozwalając na spokojny i głęboki sen.

otulanieOkres otulania jest indywidualny w przypadku każdego dziecka. To rodzic obserwuje, kiedy maluch ma potrzebę, by jego rączki mogły odzyskać pełną swobodę ruchów. Takie zachowanie musi cały czas dotyczyć nóżek, ponieważ wierzganie, jest niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka, dlatego ciasne owinięcie całego ciała nie jest wskazane. Otulanie pomaga także w podnoszeniu i noszeniu dziecka, co w przypadku młodych rodziców jest bardzo ważne. Dzięki otulaczom, pielęgnacja i opieka nad dzieckiem może stać się o wiele łatwiejsza i przyjemniejsza dla maluszka. Dbajmy więc o swoje pociechy i nie bójmy się otulania.

Katarzyna Antos