Alergie skórne

Czy można myć twarz mydłem?

Czy można myć twarz mydłem

Mydło to kosmetyk, który przez lata służył naszym matkom i babkom do utrzymywania higieny ciała. Przed laty nikt nie słyszał o żelach  pod prysznic czy żelach do mycia twarzy. Od pewnego czasu zachęca się jednak do porzucenia mydła. Z drugiej strony młode modelki borykające się z trądzikiem używają właśnie szarego mydła. Czy można myć twarz mydłem?

Mydło jest zasadowe, a skóra kwaśna

Mydło to nie najlepszy kosmetyk do mycia twarzy z kilku powodów. Po pierwsze ma zasadowe pH, podczas gdy skóra kwaśne. Kwaśny odczyn chroni ją przed przesuszeniem, stanami zapalnymi oraz namnażaniem szkodliwych mikroorganizmów. W związku z tym osoby, które codziennie myją twarz mydłem, naruszają naturalną barierę ochronną skóry i sprzyjają powstawaniu pryszczy oraz zaskórników.

Mydło może zapychać pory

Mydła często mają też ciężką formułę, która może zatykać pory i powodować wysyp niedoskonałości. Jeśli czujesz, że twoja buzia jest obklejona woskiem, to znak, że mydło jest za ciężkie i nie umiesz go dobrze domyć.

Mydło wysusza skórę

Do tego mydło wysusza skórę, przez co gruczoły łojowe muszą pracować na zwiększonych obrotach. W praktyce oznacza to mocniejsze przetłuszczanie się twarzy i zaostrzenie trądziku.

Mydło podrażnia skórę

Jakby tego było mało, w składzie mydła występują substancje dodatkowe takie jak komponenty zapachowe, sztuczne barwniki, substancje konsystencjotwórcze, które mogą dodatkowo podrażniać i wysuszać skórę twarzy.

Owszem, u niektórych osób mydło przynosi poprawę, ale zazwyczaj dzieje się tak przy jego okazjonalnym stosowaniu. Na co dzień warto pozostać wierną piankom do mycia twarzy i żelom do mycia twarzy, które opracowano specjalnie o codziennej higienie tej części ciała.