Alergie pokarmowe

Czy mleko bez laktozy powoduje wzdęcia?

Czy mleko bez laktozy powoduje wzdęcia

W ostatnim czasie na rynku pojawia się niezwykle duża ilość produktów mlecznych, na etykiecie których można dostrzec informację o tym, że są one pozbawione laktozy. U części osób jednak po ich spożyciu pojawiają się dolegliwości takie jak wzdęcia, biegunka, ból brzucha, nudności czy wymioty, które wiązane są często właśnie z nietolerancją laktozy. Wynikać one mogą jednak nie, tak jakby się wydawało, ze wspomnianej nietolerancji, a z alergii na białko mleka krowiego.

Czym jest nietolerancja, a czym alergia?

Oba te pojęcia związane są z występowaniem objawów po spożyciu określonych pokarmów, które u osób zdrowych objawów tych nie spowodują. Zasadniczą różnicą pomiędzy nimi jest rola układu odpornościowego. W przypadku nietolerancji laktozy system immunologiczny pozostaje bez znaczenia, a właściwą przyczyną występowania objawów jest brak enzymu – laktazy, który umożliwia trawienie dwucukru, jakim jest laktoza.

Wyróżnia się trzy zasadnicze typy nietolerancji laktozy. Pierwszym z nich jest alaktazja, nazywana także nietolerancją wrodzoną, gdzie już od momentu narodzin brak jest wspomnianego wyżej enzymu. Kolejnym typem, najczęściej występującym, jest hipolaktazja, gdzie niedobory laktazy i związane z tym objawy zaczynają się pojawiać po ukończeniu trzeciego roku życia. Według badań hipolaktazja dotyczy około 30% populacji polskiej. Ostatnim typem jest wtórna nietolerancja laktozy, która pojawia się w wyniku uszkodzenia, poprzez bardzo różne czynniki, błony śluzowej jelita cienkiego. Charakter zmian może być przejściowy, kiedy wpływ szkodliwego czynnika zostaje przerwany, a śluzówka jelita ulega regeneracji, lub utrwalony, który towarzyszyć może różnym chorobom przewlekłym, takim jak chociażby choroba Leśniowskiego-Crohna.

Alergia na białka mleka krowiego jest stanem, który związany jest z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu immunologicznego. Występuje najczęściej u niemowląt oraz małych dzieci i może ustąpić samoistnie w ciągu pierwszych lat życia. Objawy w obu wymienionych stanach mogą się na siebie nakładać, dlatego ważna jest diagnostyka. W przypadku nietolerancji laktozy stosuje się metody diagnostyczne oparte na badaniu moczu lub określaniu poziomu wodoru w wydychanym powietrzu. Diagnostyka alergii na białko mleka krowiego oparta jest o zebranie dokładnego wywiadu.

Jak radzić sobie z nietolerancją laktozy i alergią na białko mleka krowiego?

Występowanie objawów takich jak biegunka czy wzdęcia stanowi duży dyskomfort dla ludzi, których dotyka. Istnieją jednak pewne możliwości zapobiegania lub radzenia sobie z nimi. Przede wszystkim należy unikać pokarmów wywołujących te objawy. W przypadku pojawienia się wzdęć pomocne może okazać się zastosowanie preparatów zawierających symetykon, który w nieinwazyjny sposób rozbija pęcherzyki gromadzących się gazów i przynosi ulgę.

Warto pamiętać także o tym, że stany związane z alergią na białko mleka krowiego ustępują często samoistnie w trakcie rozwoju układu immunologicznego i całego organizmu. Każda z wymienionych dolegliwości powinna zostać poddana diagnostyce, dlatego w przypadku pojawienia się objawów warto sięgnąć po pomoc lekarza.

Komentarze (13)

amy

7 miesięcy temu

Dobrze wiedzieć, jak działają produkty na wzdęcia.

greta

7 miesięcy temu

Muszę sobie sprawić jakiś produkt z symetykonem, bo często miewam wzdęcia.

donia

7 miesięcy temu

Bardzo dobrze wiedzieć, jak działa symektykon i kiedy jest przydatny:)

vivien

8 miesięcy temu

Nie zawsze trafnie określamy źródło naszych problemów.

aminata

8 miesięcy temu

Dobrze wiedzieć, jak działają substancje takie jak symektykon.

jasmina

8 miesięcy temu

Wzdęcia bywają uciążliwe, coś o tym wiem. Dobrze wiedzieć, jak je zwalczać.

olusia

8 miesięcy temu

Niestety, wzdęcia mogą pojawić się w wyniku różnego rodzaju nietolerancji.

emilka

8 miesięcy temu

Ja często muszę sobie radzić ze wzdęciami na różne sposoby.

malina

8 miesięcy temu

Moja teściowa często miewa wzdęcia, dobrze wiedzieć, co na nie stosować.

lila

8 miesięcy temu

Ja czasem miewam wzdęcia, ale to nie po mleku.

ewunia

8 miesięcy temu

Dobrze wiedzieć, jak radzić sobie ze wzdęciami.

marina

8 miesięcy temu

Niestety, z nabiałem bywa różnie, nie zawsze nasz organizm dobrze go przyswaja.

kalinka

8 miesięcy temu

Jeśli ktoś ma alergię, a nie nietolerancję laktozy, to po mleku bez laktozy wciąż będzie się źle czuł, bo białko mleka krowiego tam jest.

Zostaw komentarz