Alergie pokarmowe

Czy mleko bez laktozy powoduje wzdęcia?

Czy mleko bez laktozy powoduje wzdęcia

W ostatnim czasie na rynku pojawia się niezwykle duża ilość produktów mlecznych, na etykiecie których można dostrzec informację o tym, że są one pozbawione laktozy. U części osób jednak po ich spożyciu pojawiają się dolegliwości takie jak wzdęcia, biegunka, ból brzucha, nudności czy wymioty, które wiązane są często właśnie z nietolerancją laktozy. Wynikać one mogą jednak nie, tak jakby się wydawało, ze wspomnianej nietolerancji, a z alergii na białko mleka krowiego.

Czym jest nietolerancja, a czym alergia?

Oba te pojęcia związane są z występowaniem objawów po spożyciu określonych pokarmów, które u osób zdrowych objawów tych nie spowodują. Zasadniczą różnicą pomiędzy nimi jest rola układu odpornościowego. W przypadku nietolerancji laktozy system immunologiczny pozostaje bez znaczenia, a właściwą przyczyną występowania objawów jest brak enzymu – laktazy, który umożliwia trawienie dwucukru, jakim jest laktoza.

Wyróżnia się trzy zasadnicze typy nietolerancji laktozy. Pierwszym z nich jest alaktazja, nazywana także nietolerancją wrodzoną, gdzie już od momentu narodzin brak jest wspomnianego wyżej enzymu. Kolejnym typem, najczęściej występującym, jest hipolaktazja, gdzie niedobory laktazy i związane z tym objawy zaczynają się pojawiać po ukończeniu trzeciego roku życia. Według badań hipolaktazja dotyczy około 30% populacji polskiej. Ostatnim typem jest wtórna nietolerancja laktozy, która pojawia się w wyniku uszkodzenia, poprzez bardzo różne czynniki, błony śluzowej jelita cienkiego. Charakter zmian może być przejściowy, kiedy wpływ szkodliwego czynnika zostaje przerwany, a śluzówka jelita ulega regeneracji, lub utrwalony, który towarzyszyć może różnym chorobom przewlekłym, takim jak chociażby choroba Leśniowskiego-Crohna.

Alergia na białka mleka krowiego jest stanem, który związany jest z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu immunologicznego. Występuje najczęściej u niemowląt oraz małych dzieci i może ustąpić samoistnie w ciągu pierwszych lat życia. Objawy w obu wymienionych stanach mogą się na siebie nakładać, dlatego ważna jest diagnostyka. W przypadku nietolerancji laktozy stosuje się metody diagnostyczne oparte na badaniu moczu lub określaniu poziomu wodoru w wydychanym powietrzu. Diagnostyka alergii na białko mleka krowiego oparta jest o zebranie dokładnego wywiadu.

Jak radzić sobie z nietolerancją laktozy i alergią na białko mleka krowiego?

Występowanie objawów takich jak biegunka czy wzdęcia stanowi duży dyskomfort dla ludzi, których dotyka. Istnieją jednak pewne możliwości zapobiegania lub radzenia sobie z nimi. Przede wszystkim należy unikać pokarmów wywołujących te objawy. W przypadku pojawienia się wzdęć pomocne może okazać się zastosowanie preparatów zawierających symetykon, który w nieinwazyjny sposób rozbija pęcherzyki gromadzących się gazów i przynosi ulgę.

Warto pamiętać także o tym, że stany związane z alergią na białko mleka krowiego ustępują często samoistnie w trakcie rozwoju układu immunologicznego i całego organizmu. Każda z wymienionych dolegliwości powinna zostać poddana diagnostyce, dlatego w przypadku pojawienia się objawów warto sięgnąć po pomoc lekarza.

Komentarze (13)

amy

10 miesięcy temu

Dobrze wiedzieć, jak działają produkty na wzdęcia.

greta

10 miesięcy temu

Muszę sobie sprawić jakiś produkt z symetykonem, bo często miewam wzdęcia.

donia

10 miesięcy temu

Bardzo dobrze wiedzieć, jak działa symektykon i kiedy jest przydatny:)

vivien

11 miesięcy temu

Nie zawsze trafnie określamy źródło naszych problemów.

aminata

11 miesięcy temu

Dobrze wiedzieć, jak działają substancje takie jak symektykon.

jasmina

11 miesięcy temu

Wzdęcia bywają uciążliwe, coś o tym wiem. Dobrze wiedzieć, jak je zwalczać.

olusia

11 miesięcy temu

Niestety, wzdęcia mogą pojawić się w wyniku różnego rodzaju nietolerancji.

emilka

11 miesięcy temu

Ja często muszę sobie radzić ze wzdęciami na różne sposoby.

malina

11 miesięcy temu

Moja teściowa często miewa wzdęcia, dobrze wiedzieć, co na nie stosować.

lila

11 miesięcy temu

Ja czasem miewam wzdęcia, ale to nie po mleku.

ewunia

11 miesięcy temu

Dobrze wiedzieć, jak radzić sobie ze wzdęciami.

marina

11 miesięcy temu

Niestety, z nabiałem bywa różnie, nie zawsze nasz organizm dobrze go przyswaja.

kalinka

11 miesięcy temu

Jeśli ktoś ma alergię, a nie nietolerancję laktozy, to po mleku bez laktozy wciąż będzie się źle czuł, bo białko mleka krowiego tam jest.

Zostaw komentarz