Życie z alergią

Czy kobiety faktycznie powodują więcej wypadków? Jak to wpływa na cenę OC?

Czy kobiety faktycznie powodują więcej wypadków

Kobiety średnio płacą za ubezpieczenie OC więcej niż mężczyźni, różnica ta jest jednak niewielka i wynosi 1,6%. Wyższa cena polisy nie jest jednak uwarunkowana płcią nabywcy, lecz innymi czynnikami, na które zwracają uwagę ubezpieczyciele przy dokonywaniu kalkulacji.  Czy kobiety faktycznie powodują więcej wypadków i przez to płacą więcej za OC?

Panie nie są wcale gorszymi kierowcami od mężczyzn

O paniach za kierownicą krąży wiele seksistowskich dowcipów. Kobiety mają sobie rzekomo gorzej radzić z parkowaniem czy płynną jazdą samochodem. Wszystko to jednak stereotypy, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Z najnowszych danych serwisu Rankomat.pl wynika, że aż 77,3% pań deklaruje bezszkodowość. Liczba ta jest porównywalna z danymi zebranymi dla mężczyzn. Wśród panów bezszkodowych kierowców jest 77,2%. Różnica jest zatem niewielka, co świadczy  o tym, że panie za kółkiem w niczym nie ustępują mężczyznom. Nie są gorszymi kierowcami z racji płci.

Młode kobiety płacą za OC dużo mniej niż młodsi mężczyźni

Co ciekawe, kobiety, które mogą pochwalić się niskim stażem za kierownicą, płacą za OC mniej niż ich koledzy posiadający prawo jazdy od niedawna. Wśród świeżo upieczonych kierowców więcej szkód na drodze powodują mężczyźni. Panie nie czują się zbyt pewnie za kółkiem, dlatego też jeżdżą dużo ostrożniej i rozważniej. Młodzi mężczyźni z kolei wykazują większą tendencję do szarżowania za kierownicą. Wśród starszych kierowców to mężczyźni płacą za polisę OC mniej niż kobiety. Może wynikać to z faktu, że wśród kobiet po pięćdziesiątce wiele pań posiada prawo jazdy stosunkowo krótko. W PRL-u na kurs prawa jazdy częściej uczęszczali mężczyźni, dziś wiele kobiet po pięćdziesiątce postanowiło ułatwić sobie codzienne życie i uzyskać dokument uprawniający do prowadzenia samochodu. Niemniej dla ubezpieczyciela są one kierowcami podwyższonego ryzyka, gdyż mają mniejsze doświadczenie za kierownicą.

Stłuczki drogo kosztują

Bezszkodowi kierowcy zawsze płacą mniej za OC. Im więcej szkód ma na swoim koncie kierowca, tym więcej przyjdzie mu zapłacić za polisę. Dysproporcja między bezszkodowym kierowcą a tym, który spowodował kilka kolizji, sięga kilkuset procent.

Jak obniżyć koszty OC?

Choć kolizje są najistotniejszym czynnikiem branym pod uwagę przy ustalaniu wysokości składki ubezpieczenia OC, to nie należy też zapominać o innych kwestiach. Nawet mając na koncie jedną stłuczkę, można zapłacić mniej niż twój sąsiad, który także ma na koncie jedną kolizję, korzystając z porównywarki cen na portalu Rankomat.pl. Szczegółowych obliczeń możesz dokonać, korzystając z kalkulatora, który dostępny jest tutaj: https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/

 

Aby uzyskać tańsze OC, warto kupić samochód o mniejszej pojemności silnika. Z badań przeprowadzonych przez Rankomat.pl wynika, że kobiety częściej wybierają właśnie takie samochody. Mężczyźni z kolei stawiają na szybkie auta o dużej pojemności silnika, co w ich przypadku zwiększa koszt polisy OC.  Więcej informacji pozwalających kupić tańsze OC znajdziesz na stronie internetowej https://rankomat.pl/tanie-oc 

Komentarze (6)

afcia

3 lata temu

Jest wiele czynników, dzięki którym można płacić niższe OC:)

oro

3 lata temu

Ja uważam, że kobiety są dużo ostrożniejszymi kierowcami. To widać w statystykach ubezpieczycieli:)

caramela

3 lata temu

Kobiety są dużo ostrożniejszymi kierowcami, rzadziej szarżują na drodze, ich stłuczki są często drobne.

thalia

3 lata temu

Nie zauważyłam, aby moje koleżanki powodowały sporo wypadków, większość jest bezszkodowa:)

grażynka

3 lata temu

Zawsze warto porównać różne oferty, aby nie przepłacać.

elefteria

3 lata temu

Na pewno warto być bezwypadkowym kierowcą, wówczas można liczyć na zniżki:)

Komentarze są wyłączone.