cesarskie cięcie

Nie od dziś wiadomo, że poród naturalny jest najlepszym rozwiązaniem dla dziecka. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy cesarskie cięcie jest koniecznością. Czy cesarskie cięcie zwiększa ryzyko alergii?

Cesarskie cięcie

Cesarskie cięcie jest zabiegiem chirurgicznym, dlatego niektóre kobiety obawiają się o możliwe powikłania czy późniejszy wygląd swojego ciała. Zabieg jest wykonywany wtedy, gdy nie ma możliwości naturalnego porodu, co może mieć różne przyczyny. Poprzez nacięcie na granicy szyjki i trzonu macicy wyciąga się dziecko. Cała operacja odbywa się pod znieczuleniem ogólnym. Nieprawidłowe ułożenie dziecka czy choroba matki mogą zaważyć o podjęciu decyzji na temat takiej formy rozwiązania ciąży.

Czy cesarskie cięcie zwiększa ryzyko alergii?

Wokół cesarskiego cięcia krąży wiele spekulacji. Opinia lekarzy również nie jest jednoznaczna. Zdaniem niektórych badaczy, cesarskie cięcie zwiększa ryzyko alergii i astmy. Ściślej mówiąc, zwiększa się ryzyko wystąpienia nieprawidłowości ze strony układu immunologicznego organizmu dziecka. Efektem takich zaburzeń może być alergia lub astma. Niektóre z badań wskazują na nawet kilkakrotnie wyższe ryzyko alergii, niż u osób, które urodziły się w wyniku tradycyjnego porodu. U badanych dzieci, skład mikroorganizmów w przewodzie pokarmowym różnił się, w porównaniu z dziećmi, które urodziły się naturalnie. Naukowcy widzą w tym związek pomiędzy florą bakteryjną a alergią w przyszłych miesiącach życia.

ryzyko alergiiUkład immunologiczny, odpowiedzialny za proces alergii zawsze jest narażony na działanie alergenów. Jeśli weźmiemy pod uwagę warunki, w jakich dziecko nie tylko przyszło na świat, ale także zostało wychowane, dostajemy całkiem logiczny obraz problemu uczuleń wśród dzieci. Sterylna czystość i bardzo ograniczony kontakt z bakteriami nie pozwalają na pełne działanie układu odpornościowego, przez co wzrasta liczba alergików i astmatyków.

Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie mogą być bardziej podatne na działanie przeciwciał immunoglobulin E. IgE wyróżnia się w procesie alergii, ponieważ to jej obecność wskazuje nam prawdopodobieństwo alergii. Przeprowadzone badania są więc krokiem w stronę teorii, która daje nowe światło na powszechny problem alergii.

Katarzyna Antos