SPORT Życie z alergią

Czy alergik może uprawiać sport?

sport alergika

Aktywność fizyczna nie tylko wpływa korzystnie na nasze zdrowie, ale też poprawia samopoczucie . Gdy ćwiczymy, w organizmie powstają endorfiny, zwane też hormonami szczęścia. Jeśli masz za sobą ciężki dzień, a rozwiązania problemów nie widać, wybierz się na popołudniowy jogging. Sport pozwala oderwać się od codzienności i na chwilę zapomnieć o zmartwieniach, niewykluczone, że po powrocie do domu wpadną nam do głowy ciekawe pomysły. Może wśród nich znajdzie się rozwiązanie problemu, który spędza ci sen z powiek?

Korzyści z uprawiania sportu

Sport posiada wiele zalet, pozwala spędzić wolne popołudnie w ciekawy sposób, uczy wytrwałości i stanowi doskonałą okazję do poznania nowych ludzi . Nic dziwnego, że alergicy nie chcą z niego rezygnować. Osobom, które biegają regularnie, niestraszny mróz czy deszcz. Kiepska pogoda nie jest w stanie odebrać im przyjemności, jaką daje jogging. Wbrew pozorom alergicy, w tym astmatycy, nie muszą całkowicie rezygnować z aktywności fizycznej. Wystarczy, że spośród wielu dyscyplin, wybiorą tę, w której mogą się realizować.

Warto pamiętać, iż ogranicza nas tylko rodzaj alergii. Osoba uczulona na sierść konia, raczej nie zdobędzie złotego medalu w jeździectwie, ale może wiele osiągnąć w biegu na długie dystanse. Z kolei astmatyk, ze względu na swój stan zdrowia, raczej nie weźmie udziału w maratonie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby uprawiał pilates. Jeśli nie jesteś pewien, czy może sobie pozwolić na daną formę aktywności fizycznej, zasięgnij opinii lekarza. Specjalista z pewnością zawęzi wybór, ale pośród dostępnych dyscyplin z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Ze sportu nie należy rezygnować, ponieważ odpowiednio dobrany trening służy zgrabnej sylwetce i dobremu samopoczuciu.

życie z alergią

Alergia wziewna a aktywność fizyczna

Osoby, które zmagają się z alergią wziewną, mogą zastąpić wieczorny jogging ćwiczeniami na bieżni. W zamkniętych pomieszczeniach liczba alergenów ulega ograniczeniu, podczas gdy w pobliskim parku unoszą się pyłki roślin. Jeśli nie satysfakcjonuje cię oferta siłowni, możesz skorzystać z boiska do badmintona czy tenisa, które mieści się w specjalnie wybudowanej hali. Mecze przynoszą więcej adrenaliny niż podnoszenie ciężarów, podczas nich dajemy upustu wrodzonej potrzebie rywalizacji. Nie posiadasz rakiety tenisowej? Nie przejmuj się! Wiele firm, udostępniających kort, wypożycza również sprzęt. Wprawdzie na dłuższą metę warto zainwestować we własną rakietę, ale najpierw warto sprawdzić, czy nowa dyscyplina będzie dla nas satysfakcjonująca.

Dzieci, u których stwierdzono uczulenie na pyłki traw, raczej nie pójdą w ślady swojego idola, Lionela Messiego. Murawa na boiskach piłkarskich stanowi potencjalne źródło alergenów. Na szczęście w większych miastach coraz częściej powstają boiska na krytych halach, na których można kopać piłkę, nie zważając na pogodę i kalendarz pyleń. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż z alergią na pyłki traw można skutecznie walczyć, poddając się odczulaniu. Jeśli zdecydujemy się na kurację, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość. Na efekty będziemy musieli trochę poczekać. Odczulanie polega na wprowadzaniu do organizmu niewielkich porcji alergenu. Ich stężenie jest na tyle niskie, iż nie wywołują one niepożądanych reakcji. W miarę upływu czasu alergolog zwiększa ich koncentrację, a organizm zaczyna tolerować kłopotliwą substancję.

Jeździectwo a uczulenie na sierść

Choć jeździectwo dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń, nie każdy może sobie pozwolić na obcowanie ze zwierzętami. Osoby uczulone na sierść powinny przyjrzeć się innym dyscyplinom sportowym. Kto wie, może odnajdą satysfakcję, uprawiając kolarstwo? Wprawdzie rower nie jest żywą istotą, ale pozwala pokonywać długie dystanse w krótkim czasie. Jeśli lubisz podróżować, a nie stać cię na benzynę czy bilet autobusowy, przejażdżka na dwóch kółkach pozwoli odkryć ci nieznane miejsca. Rower stanowi doskonały środek lokomocji, ponieważ korzystając z jego dobrodziejstw, możemy ominąć korki. Jednocześnie nie wymaga miejsca parkingowego, więc nie ponosimy dodatkowych kosztów.

Alergia pokarmowa a ćwiczenia na masę

Osoby, które zmagają się z alergią pokarmową, powinny zrezygnować z ćwiczeń, które mają na celu zwiększyć masę mięśni. Intensywny trening wymaga przestrzegania specjalnej diety, w której kluczową rolę odgrywają białka. W związku z tym, iż alergeny z punktu widzenia chemii są proteinami, specjaliści odradzają zmianę nawyków żywieniowych. Nie mamy pewności, jak organizm zareaguje na koktajl białkowy. Alergia pokarmowa nie musi oznaczać pożegnania z siłownią, wystarczy, że poprosimy trenera o dobranie odpowiednich ćwiczeń. Osoby uczulone na nabiał mogą korzystać z bieżni, specjalnych rowerków oraz uczestniczyć w zajęciach aerobiku.

Alergia nie musi pozbawiać nas marzeń i pasji, każdy może uprawiać sport pod warunkiem, że znajdzie odpowiednią dyscyplinę. Nie rezygnujmy z aktywności fizycznej, ponieważ ćwiczenia nie tylko wzmacniają odporność i zapewniają prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego, ale przede wszystkim poprawiają samopoczucie. Wszak ruch przyczynia się do zwiększonej produkcji endorfin, zwanych też hormonami szczęścia.

Komentarze

Edyta Marecka

8 lat temu

Jest tyle dyscyplin sportu, że nawet alergik znajdzie coś dla siebie:)

Komentarze są wyłączone.