Czy alergia może zabić?

Mianem anafilaksji określamy gwałtowną reakcję organizmu o podłożu alergicznym lub niealergicznym. Jeśli szybko nie zostaną podjęte stosowne działania, może dojść do tragedii. O czym powinny pamiętać osoby zagrożone wstrząsem?

Wstrząs anafilaktyczny – objawy

Anafilaksja manifestuje się swędzącą wysypką, obrzękiem górnych dróg oddechowych oraz gwałtownym spadkiem ciśnienia tętniczego krwi. Jeśli zaobserwujemy wyżej wspomniane objawy, powinniśmy niezwłocznie zadzwonić po karetkę. W zgłoszeniu należy zaznaczyć, iż prawdopodobnie mamy do czynienia ze wstrząsem anafilaktycznym. Nasza uwaga powinna skłonić dyspozytora do natychmiastowego wysłania karetki pogotowia.

Czy alergia może zabić?

Eliminacja alergenu

Osoby, które w przeszłości otarły się o śmierć, powinny unikać kontakt z alergenem, który wywołał u nich gwałtowną reakcję. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Szczególnie niebezpieczne są pszczoły i osy. Latem można zminimalizować ryzyko, unikając ogrodów, działek i miejskich parków. Warto jednak pamiętać, iż owady można spotkać wszędzie, także na balkonie.

Zastrzyk z adrenaliną

Jeśli wiemy, że nasz organizm wykazuje tendencję do silnych reakcji alergicznych, powinniśmy poprosić lekarza o przepisanie zastrzyku z adrenaliną. Preparat należy nosić przy sobie i poinformować znajomych o problemie. Jeśli przyjaciele będą dysponowali stosowną wiedzą, mogą uratować nam życie, gdy dojdzie do wstrząsu.

Anafilaksja – przyczyny

Do anafilaksji dochodzi wskutek uwolnienia białek z leukocytów. Te substancje mogą nasilić reakcje alergiczne. Nie zawsze uwolnienie białek ma związek z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu immunologicznego.