w czasie burzy

Nad Polską krążyły burze, które na niektórych obszarach wyrządziły niemałe szkody. Tego typu zjawisko pogodowe bywa bardzo niebezpieczne. Czego nie robić w czasie burzy?

W czasie burzy

Burza jest kumulacją opadów deszczu grzmotów i wyładowań elektrycznych. Z nieba spaść może również grad, czyli mocno zmrożony deszcz, który nie zdążył rozpuścić się podczas spadania na ziemię. Niektórzy boją się burzy, co jest w pewien sposób uzasadnione. Natura to nieokiełznany żywioł, a jeden piorun może powalić drzewo czy nawet zabić człowieka. Istnieje szereg prawd, dotyczących tego, czego nie należy roić w czasie burzy, dla własnego bezpieczeństwa. Końcówka wiosny przyniosła w tym roku dość burzową pogodę. I choć pogoda się poprawiła i na niebo zawitało słońce, wiedza na temat burz z pewnością przyda nam się latem i nie tylko. Czego tak naprawdę nie należy robić podczas burzy?

Bezpieczeństwo podczas burzy

Odpowiednie zachowanie podczas burzy ma wielkie znaczenie, szczególnie gdy jesteśmy na otwartej przestrzeni lub w okolicy terenów, gdzie rosną drzewa. W czasie burzy najlepiej unikać terenów wypukłych, wszelkich wzniesień i pagórków. Jeśli chcemy się schronić, znajdźmy rów lub wąwóz, teren jak najbardziej obniżony. Wówczas istnieje większa szansa, że nie trafi nas żaden piorun. Chowanie się pod drzewem to nie najlepszy pomysł, ponieważ one przyciągają pioruny. Co ciekawe, niektóre gatunki, tak jak lipa bardzo dobrze przewodzą elektryczność. Warto zatem oddalić się od drzew. Na otwartej przestrzeni pod żadnym pozorem nie kładźmy się na ziemi, ponieważ ona także przewodzi prąd, tym bardziej mokra od deszczu. Lepiej kucnijmy i złączmy stopy jak najbliżej ciała. Taka pozycja będzie bezpieczna.

Metalowe elementy naszej garderoby jak sprzączki czy guziki mogą spowodować wyładowanie wstęgowe. Jego efektem będzie grzmot czy piorun, dlatego jeśli mamy taką możliwość, pozbądźmy się ich w czasie burzy, gdy przebywamy na dworze. Nawet parasol z metalowymi elementami może przyciągać pioruny. Co do telefonów komórkowych, opinie są różne. Jednak zdecydowanie bardziej niebezpieczne są telefony stacjonarne. Podczas burzy warto schować się do samochodu czy autobusu, jeśli nie ma w pobliżu budynku z piorunochronem. Dlaczego? Metalowe podwozie działa niczym piorunochron.

pogodaNasz dom zwykle określany jest jako azyl, ale w czasie burzy nie do końca jesteśmy w nim bezpieczni. Nie dotykajmy wtedy metalowych przedmiotów, kaloryferów, zlewu czy urządzeń elektrycznych podłączonych do prądu. W momencie uderzenia pioruna w dom, ładunek może przejść z urządzeń na człowieka, a raczej nie chcielibyśmy zostać porażeni prądem. Dla bezpieczeństwa warto odłączyć z prądu cenne sprzęty, zamknąć okna i pochować z balkonów czy tarasów lekkie rzeczy, które mogłyby zostać zniszczone przez silny wiatr. Padający grad może uszkodzić nasze pojazdy, dlatego w przypadku ostrzeżeń burzowych zaleca się zostawienie aut w garażach czy zadaszonych parkingach.

Katarzyna Antos