Alergia u dzieci KĄCIK RODZICA NAJNOWSZE

Czego nie można mówić młodym mamom?

młode mamy

Komentarze, porady i mnóstwo niewygodnych pytań – taka wizja z pewnością nie przysporzy radości przyszłej mamie. Czego nie można mówić młodym mamom?

Bardzo często brakuje nam taktu. Nie potrafimy zachować się w niektórych sytuacjach i przy danych osobach. Czasem nasz jeden komentarz może zupełnie zmienić relację i przysporzyć drugiej osobie trosk czy kompleksów. Młode mamy nie mają lekkiego życia. Choć macierzyństwo to piękny czas, z pewnością są słowa, których żadna z mam nie chciałaby nigdy usłyszeć. Aby nie urazić kobiety i pozwolić jej żyć po swojemu zapamiętajmy teksty, których raczej nie wypowiadamy głośno w ich towarzystwie.

Czego nie mówić młodym mamom?

Przytyłaś sporo po ciąży…
Wiadomo, że ciąża to okres wielu zmian, także w wyglądzie kobiety. Dodatkowe kilogramy są czymś naturalnym. Nie każda kobieta, od razu po urodzeniu dziecka wraca do formy i dawnej figury. Takie przejście wymaga czasu i wysiłku. Świeżo upieczona mama pragnie nacieszyć się nowo narodzonym dzieckiem. Na ćwiczenia, siłownię i dietę jeszcze przyjdzie czas. Nie przysparzajmy więc mamie powodów do zmartwień i kompleksów.

Jesteś wyrodną matką, bo nie karmisz piersią…
Problemy z laktacją kobiet nie są czymś nowym. Nie każda kobieta jest w stanie nakarmić dziecko w sposób naturalny, co wcale nie oznacza tego, że jest złą matką. Jedną z przyczyn takiej decyzji może być choroba czy alergia dziecka. Wtedy podawanie pokarmu zastępczego jest rzeczą konieczną. Nie osądzajmy więc cudzych decyzji i pozwólmy matce wychowywać dziecko w spokoju.

Szybko wróciłaś do pracy, rodzina nie jest dla ciebie ważna…
Nie wszystkie kobiety muszą całkowicie poświęcić się wychowaniu dziecka w domu. Czasy się zmieniły i kobiety coraz szybciej po urodzeniu maluszka powracają do pracy, aby nie wypaść z rynku. Nie oznacza to, że przekładają karierę nad życie rodzinne. Wręcz przeciwnie, takie kobiety są na ogół bardzo dobrze zorganizowane i elastycznie podchodzą do wszelkich zajęć. Można więc odnosić sukcesy w pracy, nawet jako młoda mama. Pracując dbamy także o zapewnienie godnych warunków życia dziecka i jego przyszłości.

Nic nie robisz, tylko zajmujesz się dzieckiem…mamy
Takie słowa mogą bardzo zaboleć, szczególnie gdy wypowiada je nasz partner. W przypadku gdy kobieta jest na utrzymaniu partnera, może mieć poczucie winy. Wychowanie dziecka to wyzwanie, które wymaga mnóstwo pracy i wysiłku. Współczesne mamy nie zapominają jednak o sobie. Mają czas na hobby, pasje i spotkania z przyjaciółkami oraz wyjścia z partnerem na romantyczne kolacje.

Wyszłaś sama, więc nie dbasz o dziecko…
Młoda mama musi znaleźć czas dla siebie samej. Wkręcenie się w wir obowiązków domowych może całkowicie oddalić nas od życia towarzyskiego, na które każdy zasługuje. Wyjście raz w tygodniu z przyjaciółkami na kawę czy do kina będzie ciekawą odmianą i okazją do rozrywki.

Kiedy postaracie się o kolejne dziecko?
To pytanie często pada z ust bliskich osób z rodziny. Często jeszcze młodzi rodzice nie zdążyli nacieszyć się dzieckiem, a już są zasypywani falą pytań o kolejne. Na wszystko przyjdzie czas. Niektóre pary decydują się tylko na jedno dziecko. Nie drążmy więc tematu i pozwólmy się cieszyć rodzicielstwem. To nasze życie i sami o nim decydujemy, bez konieczności rozpowiadania jego szczegółów.

Katarzyna Antos