Alergia u dzieci NAJNOWSZE ŻYWNOŚĆ

Czego nie może jeść dziecko przed 1. rokiem życia?

jeść

Maluchy nie mogą jeść wszystkiego, przynajmniej nie tak od razu. Niektórych z produktów pokarmowych nie możemy podawać dzieciom, przed 1. rokiem życia. Warto wiedzieć, czego nie może jeść dziecko, zanim nadejdzie właściwa pora na rozszerzenie jego diety.

Dieta dziecka

Dieta dziecka musi być odpowiednio skomponowana. Jego układ pokarmowy cały czas się rozwija. Małe dziecko jeszcze nie ma wykształconego uzębienia, które umożliwiłoby mu przeżucie wszelkich pokarmów. Niektóre z nich mogą być zbyt ciężkostrawne czy nieodpowiednie dla dzieci, nie tylko ze względów zdrowotnych. Wraz z mijającymi miesiącami, rozszerzamy dietę dziecka o kolejne, zdrowe produkty. Kilka produktów spożywczych, w ogóle nie powinno być podawanych dzieciom przed ukończeniem 1. roku życia. Co znajdziemy na takiej liście?

Krowie mleko

Dzieci piją mleko, ale te nowo narodzone pija mleko matki lub mleko zastępcze. Krowie mleko jest nam doskonale znane, bowiem znajdziemy je także w wielu innych produktach mlecznych, jak sery czy gotowe dania. Dlaczego mleka nie zaleca się niemowlakom? Nie ma ono wystarczającej ilości witamin i minerałów, niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka. Poza tym, dzieci w tym wieku są bardzo podatne na alergie pokarmowe. Zaś mleko krowie jest popularnym alergenem. Bezpieczniej więc zacząć podawać je dopiero po 12 miesiącach, gdy organizm malucha jest mniej wrażliwy na jego alergeny.

Ryby i owoce morza

Owoce morza są bardzo smaczne, podobnie jak ryby. W dodatku zdrowe i powinny stanowić element diety każdego człowieka. W przypadku dzieci, takie produkty mogą być dość ciężkostrawne i alergenne. Krewetki czy inne smakołyki tego typu są silnie alergizujące. Jeśli więc nie chcemy wywołać niepokojących reakcji, wstrzymajmy się z podawaniem ich swoim pociechom. Ponadto, ryby szybko się psują, więc w tym przypadku łatwo o zatrucie, które u dziecka może zakończyć się poważnymi objawami.

Miód

Słodki i złocisty miód, tak uwielbiany, ale dla niemowląt nieodpowiedni. Podanie go małemu dziecku grozi zatruciem jadem kiełbasianym, alergią czy nadwagą. Dzieciom do pierwszego roku życia nie wolno go podawać, choć znajdą się i tacy pediatrzy, którzy mówią nawet o drugich urodzinach. Zjedzenie miodu może wywołać w organizmie wstrząs anafilaktyczny, a to bardzo groźny zespół dolegliwości, więc nie warto ryzykować.

Orzechy

dzieckoOrzechy są niezwykle wartościowe. Zawierają minerały, witaminy i zdrowe kwasy tłuszczowe. Lecz dzieciom poniżej 12 miesiąca ich nie podajemy. Orzechy to bowiem jeden z najsilniejszych alergenów pokarmowych. Poza tym orzechy są twardym produktem, którego maluch nie pogryzie, może się nim także zakrztusić. W późniejszym okresie życia orzechy możemy podać w formie mleka czy masła orzechowego.

Katarzyna Antos