SPORT Życie z alergią

Czas na łyżwy

łyżwy

Wśród sportów zimowych, które idealnie sprawdzają się jako rozrywka dla małych i dużych, wyróżniają się łyżwy. Wyjście na lodowisko to idealny pomysł na spędzenie zimowego popołudnia.

Pierwszy raz na łyżwach

Dziecko w wieku 4-5 lat ma na tyle wykształcone stawy, aby swobodnie rozpocząć jazdę na łyżwach. To spory wysiłek i wymaga dużej ilości energii, ale maluchy zwykle mają jej w nadmiarze, więc chętnie spożytkują ją na tafli. W przypadku młodszych dzieci, możemy próbować uczyć je jazdy na łyżwach przez klika czy kilkanaście minut. Udając się na łyżwy musimy zaopatrzyć się w specjalne buty z płozami. Przy lodowiskach znajdziemy wypożyczalnie, gdzie możemy wypożyczyć łyżwy w dowolnym rozmiarze, zarówno te figurowe jak i sportowe.

Wybór łyżew

Zanim wybierzemy się na lodowisko, sprawdźmy jakimi rozmiarami łyżew dysponuje wypożyczalnia. Może się okazać, że brakuje rozmiaru buta naszego malucha. Wtedy warto kupić łyżwy lub specjalną nakładkę z płozami na buty. Nakładki są praktyczniejsze, ze względu na podwójne ostrza, które ułatwiają naukę jazdy początkującym. Łyżwy figurowe są dostosowane do stopy i zalecane tym, którzy już dobrze radzą sobie na tafli. Te sportowe z kolei, dobrze zabezpieczają całą stopę i kostkę.

Ubranie na lodowisko

W przypadku lodowiska na świeżym powietrzu, co jest często spotykane w okresie ferii zimowych, kurtka, czapka oraz szalik mogą być konieczne. Nie możemy jednak ubrać dziecka zbyt grubo, ponieważ szybko się spoci, przegrzeje i będzie miał utrudnione poruszanie się po lodowisku. Przy zamkniętej hali sportowej możemy zrezygnować z kurtki. Wystarczy bluza, sweter i ewentualnie rękawiczki.

Ochraniacze i kask

łyżwy

Jazda na łyżwach bywa bardzo niebezpieczna. Zderzenie się z taflą lodu może skończyć się poważnym uszkodzeniem ciała lub siniakami. Upadek na lód może być bolesny, dlatego warto zabezpieczyć się przed uszkodzeniami ciała. W przypadku dzieci kask jest niezbędny. Powinien być dobrze dopasowany i właściwie zapięty. Rowerowy lub narciarski dobrze ochroni głowę malucha. Na kolana oraz łokcie załóżmy ochraniacze, choć nie jest to konieczne rozwiązanie. Gdy obawiamy się o bezpieczeństwo naszego dziecka na lodowisko, warto zapisać go do szkółki, gdzie nauczy się prawidłowej jazdy na łyżwach pod czujnym okiem profesjonalistów.

Najwyższa pora zamienić łyżworolki na łyżwy i wybrać się na lodowisko. Zimowa aura tworzy wspaniały klimat do jazdy na łyżwach. Wystarczy więc zabrać bliskie osoby i oddać się dobrej zabawie.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *