Ciąża i dziecko NAJNOWSZE

Cukrzyca u dzieci

cukrzyca u dzieci

Coraz młodsi chorują na cukrzycę. Nadmierna ilość cukru w produktach żywnościowych nie służy zdrowiu dzieci. Problemem jest cukrzyca, która coraz częściej jest diagnozowana u dzieci. Jak walczyć z chorobą? W jaki sposób zmieniać nawyki żywieniowe dzieci?

Cukier – wróg najmłodszych

Słodkie bułki, słodzone napoje, śniadania na słodko – wszędzie ten cukier, wróg a nawet zabójca. Dzieci chętnie sięgają po słodycze, ponieważ uwielbiają słodki smak. Trudno odmówić im ulubionych płatków czy czekolady. Odmówić może i trudno, ale chyba zdrowie najmłodszych powinno być w tym wypadku priorytetem? Dzieci coraz częściej mają problemy z cukrzycą, a wraz z nią także z otyłością. Wszystko za sprawą dużej ilości cukru, znajdujące się w produktach spożywczych. A rodzice podają swoim pociechom słodkie, kolorowe napoje czy gotowe jedzenie, które cukru i soli ma zazwyczaj najwięcej. Cukrzyca to poważna choroba, ponieważ jej powikłania mogą powodować inne problemy zdrowotne. Bardzo często, jest ona rozpoznawana zbyt późno, dlatego należy obserwować zachowanie dziecka i pojawiające się, niepokojące reakcje, które powinny wzbudzić zainteresowanie rodziców oraz opiekunów.

Pierwsze objawy cukrzycy

Łatwo przeoczyć pierwsze objawy cukrzycy lub pomylić je z innym schorzeniem czy infekcją. Chore dziecko odznacza się ciągłym pragnieniem. Bardzo dużo pije, dużo i długo śpi. Na dodatek jest ciągle zmęczone i senne. Nie ma energii na zabawę, nawet ulubionymi zabawkami. Jego cera jest blada, a na ustach pojawiają się nawracające zajady. Pogarsza się również wzrok malucha. Masa ciała także nie pozostaje obojętna, jest dość chwiejna, choć maluch może wykazywać brak apetytu. Lekarz może skierować dziecko na szczegółowe badania w kierunku cukrzycy, które rozwieją wszelkie wątpliwości i pomogą w leczeniu.

Walka z cukrzycą

Już same działania profilaktyczne, takie jak dbanie o zdrową i odżywczą dietę oraz ograniczenie ilości spożywanego cukru mogą zdziałać wiele dobrego. To rodzice, w pierwszej kolejności muszą zadbać o zdrowe żywienie swoich pociech, dając im dobry przykład. Leczenie cukrzycy u dzieci jest trudne, ponieważ maluchy nie zawsze jedzą o ustalonych porach, mamy również ograniczoną kontrolę posiłków. Żywienie w szkołach także pozostawia wiele do życzenia. Dzieci nie chcą jeść inaczej doprawionych potraw, co wynika z nabytych nawyków żywieniowych, które wynoszą z domu. Wszelkie zmiany muszą być wprowadzane stopniowo, by najmłodsi mogli odzwyczaić się od ilości cukru, którą znają i lubią.

cukierPoziom wiedzy na temat cukrzycy u dzieci jest wciąż niewielki. W szkołach, chore maluchy nie zawsze i wszędzie są tolerowane, a nauczyciele nie wiedzą jak się zachować. Być może większa edukacja, nacisk na zdrowe produkty i profilaktykę, zmieniłoby podejście do tak poważnych chorób jak cukrzyca, zmniejszając tym samym liczbę chorych.

Cukrzyca to nie przeziębienie, które mija po kilku dniach, to choroba na całe życie, wymagająca leczenia i kontroli zarówno ze strony pacjenta jak i lekarza. Wspólnie musimy zatroszczyć się o zdrowie naszych dzieci, by nie dopuścić do rozwoju cukrzycy oraz innych schorzeń.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0