Alergia u dzieci KĄCIK RODZICA

Co zrobić, gdy dziecko połknie detergent?

detergent

Kolorowe opakowania środków czystości to dla dziecka przedmioty bardzo atrakcyjne. Wystarczy chwila nieuwagi, aby butelka ze żrącą substancją przedostała się w ręce malucha. Co zrobić, gdy dziecko połknie detergent?

Chemikalia w naszym domu

Wszelkiego rodzaju środki czystości czyli płyny, proszki i inne detergenty są niezbędne w każdym domu. Dzięki nim możemy utrzymać czystość i porządek. Substancje te są zwykle ukryte w różnokolorowych butelkach, co może przyciągać wzrok i zainteresowanie dziecka. Niestety takie środki są bardzo silne i niebezpieczne dla ludzkiego organizmu. Ich kontakt ze skórą może prowadzić do poważnych poparzeń i trwałych uszkodzeń. Dlatego detergenty powinny być przechowywane w miejscu niedostępnym dla dziecka, aby w żadnym wypadku nie mógł po nie sięgnąć.

pierwsza pomoc przy połknięciu detergentu

Co zrobić, gdy dziecko połknie detergent?

Zdarzają się przypadki, że dziecko połknie detergent. W takiej sytuacji należy udzielić mu pierwszej pomocy. Gdy zauważymy, że nasza pociecha trzyma w ręku opakowanie po chemicznej substancji, musimy zabrać je z rąk dziecka jak najszybciej. Niektóre ze środków czyszczących zawierają kwasy, które mogą uszkodzić przełyk, dlatego pod żadnym pozorem nie próbujmy wywołać wymiotów u dziecka. Sprawdźmy czy dana substancja jest w jamie ustnej, jeśli tak – usuńmy ją. Przełyk możemy także zabezpieczyć odpowiednią miksturą, przygotowaną z roztrzepanych dwóch białek i połową szklanki wody. Wszelkie środki pieniące się mogą doprowadzić do zachłyśnięcia, więc w t ej sytuacji również nie możemy wywołać torsji. Właściwe kroki podejmie lekarz. Gdy dziecko połknie detergent udajmy się natychmiast do lekarza lub wezwijmy pogotowie ratunkowe. Nie czekajmy i nie próbujmy samodzielnie pozbyć się środka z organizmu. Czas może okazać się dla naszego dziecka zbawienny. Udając się po pomoc zabierzmy ze sobą opakowanie po środku, z którego napił się nasz maluch. Ułatwi to lekarzom postępowanie i skuteczną pomoc. Do takiego wypadku może dojść przez chwilę nieuwagi. Pieczenie w jamie ustnej, ostry ból gardła czy drgawki to jedne z objawów zatrucia detergentami. Szybkie wezwanie pogotowia może uratować dziecku zdrowie i życie. Wtedy należy zastosować wszelkie wskazówki dyspozytora pogotowia.

Detergenty i inne żrące substancje są bardzo niebezpieczne dla dzieci. Ich przypadkowe połkniecie może zakończyć się nawet tragicznie. Pamiętajmy więc o zabezpieczeniu takich środków i zachowaniu szczególnej ostrożności.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *