Co warto wiedzieć o łupieżu

Łupież stanowi problem milionów osób na całym świecie. Szacuje się, że boryka się z nim co trzeci z nas.  To dość uciążliwa przypadłość, na szczęście można ją pokonać. Co warto wiedzieć o łupieżu?

Łupież suchy

Łupież ma różne odmiany. Łupież suchy ma postać białych, suchych płatków, które łatwo oddzielają się od skóry głowy. Jego przyczyną jest nadmierne wysuszenie skóry głowy. Może dochodzić do niego wskutek używania suchych szamponów, zawierają wysuszający alkohol. Także stosowanie tradycyjnych, ale zbyt agresywnych szamponów oczyszczających może prowadzić do wysuszenia skóry głowy. Aby pozbyć się tego typu łupieżu należy zmienić szampon na łagodniejszy i zrezygnować z odświeżania włosów suchym szamponem. Niewskazane jest także stosowanie lakieru do włosów, gdyż on także zawiera wysuszający alkohol.  Problemem może być także stosowanie wcierek do włosów. Często chcemy pobudzić ich porost i sięgamy po gotowe mieszanki z drogerii. Owszem, zawierają one bogactwo naturalnych ekstraktów, ale ich pozyskiwanie odbywa się z wykorzystaniem alkoholu, który może wysuszać skórę głowy.

Łupież tłusty – przyczyny

Łupież tłusty często ma postać żółtawych płatów, które nie odrywają się od skóry głowy. Pojawia się u osób, których skóra głowy wykazuje tendencję do przetłuszczania. Nadmiar łoju stwarza dogodne warunki do namnażania drożdży z rodzaju Malassezia. Aby pozbyć się tego rodzaju łupieżu, powinnaś regularnie oczyszczać skórę głowy specjalistycznym szamponem do włosów przetłuszczających się. Ponadto warto udać się do dermatologa, który przepisze stosowny środek do wyeliminowania drożdży z rodzaju Malassezia.

Łupież o podłożu łuszczycowym

Trzecim rodzajem łupieżu jest łupież łuszczycowy. Skóra łuszczy się, wynika to z zaburzeń o podłożu autoimmunologicznym. To także problem, z którym sama sobie nie poradzisz. Musisz skorzystać ze wsparcia dermatologa lub trychologa.

Co wpływa na łupież?

Pojawianie się łupieżu może mieć związek ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Dlatego też często problem nawraca okresowo, np. podczas menstruacji lub owulacji. Istotny wpływ na stan skóry głowy ma nasza dieta. Konsumpcja nadmiernych ilości słodyczy stwarza dogodne warunki do namnażania drożdży z rodzaju Malassezia.