co-uczula-w-pazdzierniku

Wraz z początkiem jesieni nie zapominamy o alergii. Co uczula w październiku?

Cały rok alergenów

Niektóre alergeny są aktywne przez cały rok. Przykładem mogą być roztocza kurzu. W przypadku pyłków roślin, alergeny występują sezonowo. W danym okresie pylą określone gatunki traw i innych roślin. Takie dane uwzględnia się w kalendarzu pyleń. Znajdziemy tam informacje o stężeniu pyłków i danych miesiącach, w których występują one w powietrzu. Dzięki kalendarzowi pylenia możemy przygotować się na nasilone objawy alergii. Alergie najbardziej dokuczają wiosną i latem. Jesień i zima to pory roku, gdzie alergicy mogą odetchnąć z nieco większą ulgą.

REKLAMA

Co uczula w październiku?

Mogłoby się wydawać, że jesień jest miesiącem, kiedy pyłków już praktycznie nie ma. Koniec letniego sezonu to także brak kwiatów i traw, których wtedy jest najwięcej. Mimo, że październik to miesiąc, gdzie stężenie pyłków jest bardzo niskie, to warto sprawdzić, co może być przyczyną kichania w tym okresie. W październiku możemy zaobserwować w powietrzu pyłki ambrozji, głównie na zachodzie naszego kraju. Pyli także bylica i nawłoć, ale w bardzo małym stopniu. W powietrzu znajdziemy również znikome ilości pyłku pokrzywy, szczawiu, babki czy komosy, jednak nie powinny wywoływać one żadnych reakcji alergicznych. Oprócz pyłków roślin uczulają zarodniki mikroskopowych grzybów z rodziny Alternaria oraz Cladosporium. Ich stężenie może być wysokie, więc alergicy powinni uważać. Jesienią więcej czasu przebywamy w pomieszczeniach zamkniętych, więc jesteśmy narażeni na alergeny wewnątrzdomowe, czyli roztocza kurzu domowego, grzyby, pleśnie oraz alergeny zwierząt domowych. Pleśnie i grzyby lubią wilgotne miejsca, rozwijają się szczególnie w nieszczelnych pomieszczeniach. Warto więc zadbać o częste wietrzenie pomieszczeń i odpowiednie sprzątanie mieszkań.

Objawy alergii sezonowejalergie

Do najczęstszych objawów alergii, które mogą pojawić się w okresie jesiennych zaliczamy katar, kichanie, świąd nosa, zaczerwienieni i łzawienie oczu. Jeśli zaobserwujemy takie symptomy, to istnieje prawdopodobieństwo, że powodem są takie alergeny jak sierść zwierząt, kurz czy grzyby. Zwykle osoby, które borykały się z uciążliwymi objawami alergii latem, odczuwają je także w porze jesiennej. W okresie jesienno-zimowym warto zrobić testy alergiczne, które rozwieją nasze wszelkie wątpliwości co do pojawiających się objawów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here