ALERGIE SEZONOWE - PYŁKI KURZ Rodzaje alergii i Uczulenia

Co uczula w październiku?

co-uczula-w-pazdzierniku

Wraz z początkiem jesieni nie zapominamy o alergii. Co uczula w październiku?

Cały rok alergenów

Niektóre alergeny są aktywne przez cały rok. Przykładem mogą być roztocza kurzu. W przypadku pyłków roślin, alergeny występują sezonowo. W danym okresie pylą określone gatunki traw i innych roślin. Takie dane uwzględnia się w kalendarzu pyleń. Znajdziemy tam informacje o stężeniu pyłków i danych miesiącach, w których występują one w powietrzu. Dzięki kalendarzowi pylenia możemy przygotować się na nasilone objawy alergii. Alergie najbardziej dokuczają wiosną i latem. Jesień i zima to pory roku, gdzie alergicy mogą odetchnąć z nieco większą ulgą.

Co uczula w październiku?

Mogłoby się wydawać, że jesień jest miesiącem, kiedy pyłków już praktycznie nie ma. Koniec letniego sezonu to także brak kwiatów i traw, których wtedy jest najwięcej. Mimo, że październik to miesiąc, gdzie stężenie pyłków jest bardzo niskie, to warto sprawdzić, co może być przyczyną kichania w tym okresie. W październiku możemy zaobserwować w powietrzu pyłki ambrozji, głównie na zachodzie naszego kraju. Pyli także bylica i nawłoć, ale w bardzo małym stopniu. W powietrzu znajdziemy również znikome ilości pyłku pokrzywy, szczawiu, babki czy komosy, jednak nie powinny wywoływać one żadnych reakcji alergicznych. Oprócz pyłków roślin uczulają zarodniki mikroskopowych grzybów z rodziny Alternaria oraz Cladosporium. Ich stężenie może być wysokie, więc alergicy powinni uważać. Jesienią więcej czasu przebywamy w pomieszczeniach zamkniętych, więc jesteśmy narażeni na alergeny wewnątrzdomowe, czyli roztocza kurzu domowego, grzyby, pleśnie oraz alergeny zwierząt domowych. Pleśnie i grzyby lubią wilgotne miejsca, rozwijają się szczególnie w nieszczelnych pomieszczeniach. Warto więc zadbać o częste wietrzenie pomieszczeń i odpowiednie sprzątanie mieszkań.

Objawy alergii sezonowejalergie

Do najczęstszych objawów alergii, które mogą pojawić się w okresie jesiennych zaliczamy katar, kichanie, świąd nosa, zaczerwienieni i łzawienie oczu. Jeśli zaobserwujemy takie symptomy, to istnieje prawdopodobieństwo, że powodem są takie alergeny jak sierść zwierząt, kurz czy grzyby. Zwykle osoby, które borykały się z uciążliwymi objawami alergii latem, odczuwają je także w porze jesiennej. W okresie jesienno-zimowym warto zrobić testy alergiczne, które rozwieją nasze wszelkie wątpliwości co do pojawiających się objawów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *