Co to jest żywienie kliniczne, jaki ma cel i jakie są jego rodzaje
Envato, grafika dostarczona przez partnera

Żywienie kliniczne kojarzy się przede wszystkim ze szpitalnym jadłospisem. Jest to po części prawda, ale termin ten odnosi się także do żywienia chorych w warunkach domowych. Celem żywienia klinicznego jest wsparcie procesu leczenia i dostarczenie pacjentowi niezbędnych składników odżywczych.

Żywienie kliniczne – na czym polega? 

Na żywienie kliniczne składa się analiza zapotrzebowania na składniki odżywcze oraz opracowanie planu żywieniowego dla pacjenta. Chodzi tu o odpowiednią podaż białka, elektrolitów, pierwiastków śladowych, witamin oraz wody. Leczenie żywieniowe może obejmować doustne podawanie preparatów odżywczych jak również dojelitowe, dożołądkowe lub dożylne. Wszystko zależy od stanu pacjenta oraz schorzenia, z jakim się boryka. Żywienie kliniczne to odpowiednio przygotowane mieszanki składników odżywczych, które powinny być podawane z uwzględnieniem dobowego zapotrzebowania kalorycznego pacjenta. Taka forma odżywiania pacjenta ma na celu wsparcie procesu leczenia, ponieważ osłabiony organizm trudniej zwalcza chorobę oraz gorzej znosi procedury medyczne. 

Żywienie kliniczne – dla kogo? 

Ten rodzaj żywienia dotyczy przede wszystkim pacjentów onkologicznych. Bez względu na rodzaj nowotworu leczenie w postaci chemioterapii lub radioterapii osłabia apetyt. Niekiedy prowadzi też do jadłowstrętu, a taki stan może być powodem skrajnego wyniszczenia organizmu. Co więcej, przy pewnych rodzajach nowotworów normalne spożywanie posiłków nie jest możliwe. Szerzej ten temat został omówiony w artykule: Żywienie kliniczne w onkologii – integralna część terapii w chorobie nowotworowej

Niemniej żywienie kliniczne nie jest rekomendowane tylko w przypadku leczenia onkologicznego. Również osoby starsze często borykają się z zaburzeniami łaknienia. W sytuacji, gdy całkowicie odmawiają spożywania jakichkolwiek pokarmów konieczne jest zastosowanie żywienia zastępczego

Inną grupą osób korzystających z możliwości żywienia klinicznego są osoby z niepełnosprawnościami, którym choroba uniemożliwia spożywanie posiłków. Chodzi tu przede wszystkim o choroby, które prowadzą do zaniku mięśni bądź paraliżu, a także pacjentów w stanie wegetatywnym. Tu często stosowane jest podawanie składników odżywczych za pomocą sondy bezpośrednio do przewodu pokarmowego. W sytuacji, gdy nie ma widoków na poprawę stanu zdrowia taki rodzaj żywienia jest stosowany do końca życia chorego. Nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań ku temu, ponieważ mieszanki żywieniowe są opracowane, tak aby w 100% odpowiadać składnikom pokarmowym przyjmowanym w tradycyjnych posiłkach. Ten aspekt wciąż budzi jednak mnóstwo kontrowersji, ponieważ część osób uważa tego typu odżywianie za sztuczne. 

Żywienie kliniczne - dla kogo

Envato, grafika dostarczona przez partnera

Żywienie kliniczne jako uzupełnienie diety 

Stosowanie żywienia klinicznego można łączyć z podawaniem standardowych posiłków. Należy jednak pamiętać, aby odpowiednio zmniejszyć kalorie w takich potrawach. Leczenie żywieniowe ma na celu wsparcie procesu powrotu do zdrowia. Dlatego w momencie, gdy pacjent odzyskuje siły, wskazane jest przywracanie normalnego funkcjonowania układu pokarmowego, o ile stan pacjenta oraz jego schorzenie na to pozwala. Tu warto pamiętać, że żywienie kliniczne nie jest formą diety pudełkowej i nie powinno być stosowane jako zamiennik normalnych posiłków przez osoby zdrowe, które nie mają wskazań do takiego odżywiania.