podczas porodu

Tyle mówi się o tym, jak czują się matki w trakcie rodzenia dzieci i co dzieje się z ich ciałem. Ale równie ciekawe jest to, co się dzieje z dzieckiem podczas porodu. Najwyższa pora, by poznać te tajemnice.

Nadchodzi czas porodu

Kobieta w ciąży z niecierpliwością czeka na moment rozwiązania, czyli poród. Pragnie powitać na świcie nowe życie i cieszyć się bliskością z dzieckiem, obserwując jak dorasta w późniejszych latach życia. Po 9 miesiącach nadchodzi czas porodu, który wcześniej określa i wyznacza lekarz ginekolog. Oczywiście może się zdarzyć, że z jakiś przyczyn kobieta urodzi przed czasem lub po terminie, co także należy wziąć pod uwagę. Dziś nie będziemy opisywać odczuć, jakie towarzyszą kobiecie rodzącej. Skupimy się bowiem na dziecku, które jest, jakby nie patrząc najważniejsze właśnie w czasie porodu.

Co się dzieje z dzieckiem podczas porodu?

Dziecko w brzuchu matki jest ułożone główką w dół. To oczywiście książkowy model idealnego ułożenia, które z różnych przyczyn mogło ulec zmianie. W ten sposób dziecko ma zdecydowanie łatwiejszą drogę przyjścia na świat. Niektórzy nie wyobrażają sobie, jakim cudem dziecku udaje się wyjść, tak małym otworem. Na szczęście ludzkie narządy są na tyle elastyczne, że może dojść do naturalnego porodu. Dziecko odpycha się nogami, co pozwala mu na coraz to większe ruchy. Następnie jego ciało obraca się na bok, by główka była skierowana we wchód miednicy kostnej matki. Wtedy ciało dziecka może zostać swobodnie wyciągnięte na świat. Zanim matka powita dziecko na świat, musi dojść do odpowiedniego rozwarcia macicy. Skurcze macicy powodują nacisk dziecka na szyjkę macicy, która zaczyna się rozwierać. Tylko wtedy dziecko jest w stanie pokonać całą drogę. Przychodząc na świat, dziecko obraca się kilkakrotnie, by mogło wydostać na zewnątrz nie tylko główkę, ale także barki. Prawidłowe rozwarcie powinno wynosić 10 cm, ponieważ tyle wynosi średnica główki malucha. Kości czaszki dziecka są miękkie, więc główka bez problemy przechodzi przez otwór miednicy.

dzieckoPodczas porodu zdarzają się różnego rodzaju komplikacje. Główka dziecka może być owinięta pępowiną. Tego typu sytuacja stanowi zagrożenie dla życia dziecka, więc wymaga pomocy lekarza czy położnej. Poród wygląda nieco inaczej przy cesarskim cięciu. Wtedy kobieta nie rodzi siłami natury, wszystko odbywa się w formie zabiegu, jakim jest cesarskie cięcie. Operację wykonuje lekarz, poprzez odpowiednie nacięcie, przez które wyciąga dziecko z brzucha matki.

Po pomyślnym porodzie matka może przytulić dziecko i powitać go na świecie. Teraz maluch może poznawać nowe ale ciekawe otoczenie.

Katarzyna Antos