Atopowe Zapalenie Skóry LECZENIE ATOPOWEGO ZAPALENIA SKÓRY NAJNOWSZE

Co powinny zawierać kosmetyki do skóry atopowej?

atopowa-skora

Produkty do pielęgnacji skóry alergicznej różnią się nieco składem od tych tradycyjnych. Co powinny zawierać kosmetyki do skóry atopowej?

Atopowa skóra

Skóra u osób chorujących na atopowe zapalenie skóry jest bardzo wrażliwa. Charakteryzuje się zaczerwienieniem, stanem zapalnym i licznymi uszkodzeniami. Atopii towarzyszy świąd, który wywołuje odruch drapania, przez co skóra jest podrażniona. Tworzą się rany, które goją się przez długi czas. Choroba może mieć różny przebieg. Bywają okresy, że stan skóry jest unormowany oraz takie, kiedy objawy się nasilają, utrudniając codzienne funkcjonowanie.

Co powinny zawierać kosmetyki do skóry atopowej?

W leczeniu atopowego zapalenie skóry, niezbędna jest prawidłowa pielęgnacja. Tak wymagające ciało, które jest ciągle suche, potrzebuje odpowiednich kosmetyków pielęgnujących i chroniących. W przypadku osób zdrowych, skórę otula płaszcz lipidowy, który chroni ją przed wszelkimi czynnikami. U atopików jest on uszkodzony, przez co łatwiej o uszkodzenia i podrażnienia. Kosmetyki dla atopowej skóry powinny zawierać szereg substancji, dostosowanych do potrzeb naskórka, umożliwiającym jego regenerację i szybki powrót do zdrowia.

Humektanty

Humektanty to związki, które zatrzymują wodę w skórze. To składniki wielu kremów, w tym dla skóry atopowej. Trwale wiążą wodę i ją zatrzymują, nie dopuszczając do nadmiernego wysuszenia skóry, co w przypadku atopików jest powszechne.

Emolienty

Emolienty to substancje natłuszczające. Osoby z atopią niezwykle ich potrzebują, ponieważ ich skóra jest sucha. Takie składniki tworzą na skórze warstwę ochronną w postaci filmu. Dzięki temu blokują proces pozbywania się wody ze skóry. W ich składzie zwykle pojawiają się tłuszcze oraz kwasy tłuszczowe. To jedne z najczęstszych środków pielęgnacyjnych, przeznaczonych do suchej i wrażliwej skóry.

Ceramidy

Ceramidy występują naturalnie w strukturze naszej skóry. Spajają przestrzenie międzykomórkowe, czyli uczestniczą w procesie regeneracji uszkodzonej skóry. Warto szukać ich w składzie kremów, ponieważ mają działanie nawilżające i odbudowujące. Chronią także przed utratą wody.

Mocznikkosmetyki

Mocznik przenika przez warstwę rogową naskórka. Zmniejsza uporczywy świąd, który pojawia się przy atopowym zapaleniu skóry. Przynosi niesamowitą ulgę i łagodzi stan zapalny.

Arginina

Arginina wzmacnia barierę ochronną skóry i przyspiesza proces gojenia. Wspomaga nawilżanie suchej skóry oraz uczestniczy w produkcji kolagenu, odpowiedzialnego za elastyczność.

Katarzyna Antos