Co pomaga, a co szkodzi alergikom w miodach?

Żucie kawałków plastra miodowego poleca się profilaktycznie na miesiąc przed spodziewanym atakiem pyłkowicy.

Miód lipowy zaś działa wykrztuśnie i uspokajająco, a do tego obniża ciśnienie krwi. Spadziowy zaś, wytwarzany z wydzielin mszyc i czerwców, jest świetnym naturalnym antybiotykiem, mającym w składzie najwięcej biologicznie aktywnego żelaza niż inne miody nektarowe.

Na co propolis?

Znane są jego właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i antywirusowe, regeneruje także uszkodzone tkanki oraz jest pomocny w leczeniu zapalenia błon śluzowych jamy ustnej i dziąseł. Zawiera flawony, które pomagają usunąć ołów z organizmu czy nawet zlikwidować alergię. W postaci kremu stosuje się go do zwalczania trądziku młodzieńczego, a w formie maści – do gojenia oparzeń i odmrożeń.

Unikajmy pszczelego mleczka

istock_pancakes-syrupJest wydzieliną gruczołów pszczół do karmienia larw przyszłych pszczół matek; zawiera hormony i enzymy i nasz organizm działa pobudzając metabolizm i zmniejszając zawartość glukozy w surowicy krwi.

Jest pomocne w leczeniu nadciśnienia, bezsenności, nerwic czy owrzodzenia dwunastnicy, ale zakazane do stosowania przy ostrych chorobach zakaźnych, nowotworowych i alergii, bez względu na to, w jakiej formie jest dostępne (liofilizowane, jako tabletki do ssania czy jako płyn).

Źródło – m.in. A. Labisko – polskieradio.pl/nauka