mokry kaszel u dziecka

Kaszel i katar u dziecka trafiają się częściej niż kilka razy do roku. Jeśli zadziałamy przy pierwszych objawach mokrego kaszlu, możemy liczyć na szybkie wyzdrowienie malucha. Jednak jeśli pozostawimy infekcję samą sobie, możemy przyczynić się do rozwoju u niego zapalenia oskrzeli lub zapalenia płuc.

Charakterystyka kaszlu u dziecka

Kaszel jest to odruch manewrowy organizmu, któremu towarzyszy charakterystyczny dźwięk. Odruch ten ma na celu pozbycie się  z układu oddechowego np. ciała obcego lub plwociny. Nie każdy odruch kaszlu związany jest z chorobą gardła, czy płuc, albowiem receptory kaszlowe znajdują się również w żołądku, przeponie, czy przewodzie słuchowym i to one mogą być źródłem kasłania. Biorąc pod uwagę czas trwania kaszlu, możemy wyróżnić:

  • kaszel ostry, który trwa do 3 tygodni;
  • kaszel podostry lub też przedłużający się, który trwa od 3-8 tygodni;
  • kaszel przewlekły, który trwa powyżej 8 tygodni.

Z kolei biorąc pod uwagę rodzaj kaszlu i to, czy towarzyszy mu wydzielina, czy nie, dzielimy go na kaszel suchy i mokry. Ten drugi rodzaj kaszlu mija szybko, o ile stosuje się leki upłynniające śluz, takie jak np. flegamina w tabletkach.

Przyczyny powstawania kaszlu

W przypadku kaszlu ostrego, przyczyną jego powstania jest najczęściej infekcja górnych dróg oddechowych lub alergiczny nieżyt nosa. Czasem może być też wynikiem utknięcia ciała obcego.

Powodem kaszlu podostrego lub też przedłużającego się może być infekcja wirusowa lub infekcja krztuśco-podobna. Jeśli tego typu kaszel nie nasila się i słabnie w miarę upływu czasu, a dziecko czuje się dobrze, nie jest konieczna dalsza jego diagnostyka. Jednak jeśli kaszel nie ustępuje po 3 tygodniach  i widać jego nasilenie, wówczas wykonuje się badania w kierunku krztuśca; utknięcia ciała obcego,  zapadnięcia się płata płuca; jak również procesu rozrostowego w klatce piersiowej.

Z kolei najczęstsze przyczyny kaszlu przewlekłego to: kaszel występujący po infekcji; przewlekłe zapalenie zatok; rozstrzenie oskrzeli towarzyszące mukowiscydozie, niedoborowi odporności, czy pierwotnej diskinezie rzęsek; krztusiec; choroby śródmiąższowe płuc; zapalenie tchawicy lub oskrzeli, które występują w związku z przewlekłą infekcją; kaszel nawykowy.

Czym jest kaszel suchy?

Kaszel suchy najczęściej pojawia się na początku infekcji dróg oddechowych lub w wyniku połknięcia ciała obcego. Może też być kaszlem poinfekcyjnym, który wystąpi w reakcji na zetknięcie się z takimi bodźcami jak zimne powietrze, wysiłek fizyczny, czy zmiana temperatury otoczenia. Jedną z przyczyn wystąpienia suchego kaszlu jest proces zachodzących w obwodzie, w drogach oddechowych lub też centralnie. Jeśli wynika z mechanizmu neurogennego, wówczas może dojść do utrwalenia odruchu kaszlu nawet wtedy, gdy infekcja już minie.

Czym jest kaszel mokry?

Kaszel mokry jest tym, który pojawia się w drugiej fazie infekcji. Określany jest jako produktywny, gdyż dzięki niemu organizm pozbywa się nagromadzonej wydzieliny. Zazwyczaj małe dzieci mają problemy z odkaszlnięciem wydzieliny i ją połykają. W związku z tym bardzo często dochodzi u nich z tego powodu do wymiotów. Aby ułatwić dzieciom pozbycie się nadmiaru śluzu, warto skorzystać z takich środków jak syrop na kaszel dla dzieci (np. flegamina truskawkowa).

Sposoby na pozbycie się kaszlu

Jeśli u małego pacjenta przedłuża się kaszel suchy i jest on bardzo intensywny, wówczas lekarz może przepisać lekarstwo hamujące odruch kaszlu. Zazwyczaj jest to jakiś syrop zawierający substancje nawilżające śluzówkę gardła, który powleka gardło ochronnym filmem i powstrzymuje w ten sposób odruch kaszlowy. Według amerykańskich danych na temat leków ziołowych, ponad 100 ziół jest stosowanych do tworzenia preparatów, które mają za zadanie powstrzymać napady kaszlu. Jednym z bardziej znanych ziół używanych w tym celu jest podbiał pospolity. Jego kwiaty wykazują silne działanie przeciwskurczowe a wyciągi z ziela i kłącza mają silne działanie przeciwbakteryjne. Badania na myszach wykazały, że po podaniu gryzoniom wodnego wyciągu z liści lub kwiatów podbiału, zmniejszyła się u nich częstotliwość odruchu kaszlowego. Innymi ziołami stosowanymi w powstrzymaniu kaszlu suchego jest np. siwiec żółty. Zawiera on glaucynę, która ma silne działanie spasmolityczne.

Z kolei, gdy dziecko męczy kaszel mokry i widać, że samo nie potrafi odkrztusić wydzieliny, wówczas stosuje się u niego mukolityki. Są to środki, które upłynniają wydzielinę i w ten sposób ułatwiają pozbycie się jej z płuc. Najbardziej znane z mukolityków to syrop Flegamina dla dzieci lub  Flegamina tabletki. Działają one w ten sposób, że rozbijają mostki dwusiarczkowe (czyli połączenia) między glikoproteinami śluzu. To ułatwia odrywanie się śluzu od ścianek gardła. Ponadto zawierają one w swoim składzie chlorowodorek bromehksyny, który pobudza transport śluzowo-rzęskowy, co umożliwia szybsze pozbycie się wydzieliny. Oprócz mukolityków takich jak flegamina, do usunięcia kaszlu mokrego stosuje się również leki sekretolityczne, czy mukoregulatory. Te pierwsze mają działanie nawadniające. Powodują, że objętość wydzieliny się zwiększa, co ułatwia jej odkrztuszenie. Z kolei mukoregulatory  zmieniają właściwości wydzieliny i przywracają jej prawidłowy skład.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródło:

  • F. Błaszczyk, A. Orońska, M. Krajnik, Z. Żylicz, Działanie fluwoksaminy na męczący, suchy kaszel w przebiegu chorób nowotworowych, „Polska Medycyna Paliatywna” 2005, nr 4 (1), s. 17-20
  • A. Rybak, Diagnostyka i postępowanie w kaszlu u dzieci, „Pediatria” 2009, T. 6, s. 44-46
  • https://oczymlekarze.pl/profilaktyka-i-leczenie/3509-podbial-pospolity-wygoni-kaszel

Autor zewnętrzny