Co dla alergika zamiast wełny

Wraz z nastaniem chłodnej jesieni coraz częściej sięgamy po grube swetry i czapki. Osoby, którym zależy na tym, aby ubranie było naprawdę ciepłe, inwestują w odzież z wełny i kaszmiru. Te naturalne materiały świetnie grzeją. Niestety, nie u każdego się sprawdzą. Co dla alergika zamiast wełny?

Alergia na wełnę – skąd się bierze?

Wełnę uzyskuje się z owiec lub innych zwierząt, obcinając ich owłosienie. Choć jest to bardzo dobry jakościowo materiał, który skutecznie chroni organizm przed wyziębieniem, to ma też pewne wady. Wełna to tkanina pochodzenia naturalnego, a włosie zwierząt składa się z białek. Z kolei obce białko to antygen, czyli substancja obca, na którą nadwrażliwy układ immunologiczny może zareagować alergią. Czasem przybiera ona postać wziewną, osoba uczulona kicha i ma wodnisty katar. Kiedy indziej mamy do czynienia z alergią skórną. Po kontakcie ciała z wełną pojawia się pokrzywka. Ponadto, nawet jeśli nie zmagamy się z uczuleniem na wełnę, to  ta może nas drapać i drażnić.

Akryl jako alternatywa dla wełny

Jakie mamy alternatywy dla wełny? Okazuje się, że nie ma dla niej idealnego zamiennika, ale można coś pokombinować. Wielu producentów odzieży zamiast wełny używa akrylu, który jest dużo tańszym materiałem. Niestety, jego wytrzymałość mechaniczna często pozostawia wiele do życzenia. Dość szybko się mechaci i kulkuje w praniu. Ponadto akryl także należy do materiałów drapiących, dlatego wrażliwcy powinni go sobie odpuścić.

Czy płaszcz z poliestru jest ciepły?

Poliester stanowi ciekawą alternatywę dla wełny, zwłaszcza gdy jest wzbogacony nylonem. Wówczas jego wytrzymałość mechaniczna wzrasta, a ubranie mniej się mechaci.  Sam poliester może się szybko kulkować. Jeśli więc kupujesz płaszcz w 100% z poliestru, musisz liczyć się z tym, że kuleczki materiału mogą brudzić marynarkę lub sweter.  Poliester to materiał syntetyczny, nie przepuszcza zbytnio powietrza, zwłaszcza gdy jest gęsto utkany. Oznacza to, iż stanowi całkiem dobry materiał termoizolacyjny. Nie zmarzniemy w nim, dopóki temperatury są umiarkowane. Jednak przy dużych mrozach płaszcz z poliestru nie grzeje w sposób dostateczny.

Dla kogo swetry bawełniane?

Jeśli chodzi o swetry, to alergik ma do wyboru jeszcze te wykonane z czystej bawełny. Są one bardzo przyjemne dla skóry, w ogóle nie drapią. Niemniej swetry bawełniane dość dobrze przepuszczają powietrze, w rezultacie grzeją słabiej od tych z wełny, akrylu czy poliestru. Jeśli korzystasz z samochodu i masz alergię na wełnę, to możesz sobie sprawić sweter bawełniany i płaszcz z poliestru. Jeśli natomiast przemieszczasz się głównie pieszo, musisz rozejrzeć się za innym rozwiązaniem.

Zalety swetru z wiskozy i nylonu

Coraz większą popularnością cieszą się swetry, których bazą jest wiskoza, a domieszką nylon. Ten ostatni nie tylko zapewnia ubraniom większa wytrzymałość mechaniczną i chroni przed ich mechaceniem. Nylon sprawia też, że sweter z wiskozy jest grubszy, bardziej mięsisty i w rezultacie lepiej grzeje. Ten rodzaj swetrów jest niezwykle przyjemny w dotyku, to niewątpliwie zasługa wiskozy, która powstaje w wyniku obróbki chemicznej celulozy.

Jak widać, mamy niejedną alternatywę dla wełny. Wybór odpowiedniego rozwiązania, powinniśmy uzależnić od wrażliwości swojej skóry oraz prowadzonego trybu życia.