Ciąża i dziecko NAJNOWSZE

Czy ciążowe zachcianki to zwykły kaprys?

ciążowe zachcianki

W okresie ciąży kobiety pozwalają sobie na różne przyjemności, nie zważając na nowe kilogramy. Ale czy ciążowe zachcianki to zwykły kaprys?

Ciążowe zachcianki

Kobiety w ciąży uważają, że ten cudowny stan pozwala im na folgowanie. Dlatego jedzą to, na co mają ochotę, nie przejmując się wzrostem wagi. Zajadają się niezdrowymi przekąskami i dziwnymi połączeniami produktów. Ogórki kiszone z czekoladą? Dla kobiety w ciąży wszystko może być smaczne, nawet najbardziej absurdalne duety kulinarne. Efektem takiej rozpusty może być nie tylko zbyt duża waga po ciąży ale także niedobory witamin.

Czy ciążowe zachcianki to zwykły kaprys?

Okres ciąży nie powinien być dla kobiety czas, kiedy je wszystko, bez żadnych ograniczeń. Wręcz przeciwnie, dieta powinna być dostosowana do stanu organizmu. W końcu chodzi o zdrowie nie tylko przyszłej mamy ale przede wszystkim dziecka. Ciążowe zachcianki nie zawsze mają wytłumaczenie medyczne. To kobiety same dają sobie przyzwolenie, na jedzenie wszelkich różności, zasłaniając się swoim stanem jakim jest ciąża. Organizm rzeczywiście może domagać się kalorii, czego efektem może być chęć na dany produkt. Ale w większości przypadków nie znajdziemy takowego wyjaśnienia. Prawidłowa i racjonalna dieta kobiety w ciąży nie wywołuje żadnych zachcianek. Jeśli organizm dostaje odpowiednie dawki zróżnicowanych produktów, nie musi się o nie domagać.

Zbyt swobodne pozwalanie sobie na folgowanie w jedzeniu, może zakończyć się różnymi dolegliwościami takimi, jak anemia. To częsta przypadłość kobiet w ciąży, gdzie obserwujemy niedobór witamin i minerałów. To z kolei prowadzić może do wcześniejszego porodu czy poronienia. Brak wystarczającej liczby zdrowych kwasów omega-3 prowadzi zaś do zaburzeń rozwoju dziecka, dlatego ważne jest to, co i w jakich ilościach je kobieta, spodziewająca się dziecka.

kobiety w ciążyDużo mówi się o ochocie na określone smaki w czasie ciąży. Kobiety mają niekiedy ochotę na połączenie smaków słodkich i kwaśnych. Jest to spowodowane niwelowaniem mdłości. Tego typu zmiany smaków zapobiegają uczuciu mdłości, które może towarzyszyć w okresie ciąży. Co do zachcianek i odżywiania, panie zbyt często sięgają po niezdrowe przekąski, tłuste jedzenie. Takie produkty warto zamienić na zdrowe owoce, zboża czy nasiona, które dostarczą nam niezbędnych składników dla przyszłego rozwoju dziecka.

Ciążowe zachcianki to głównie wymysł kobiet, które pozwalają sobie na zbyt wiele, narzekając później na swoją wagę czy kłopoty zdrowotne. Ciąża powinna skłonić nas do racjonalnej i zdrowej diety, a wtedy o żadnych zachciankach nie będzie nawet mowy.

Katarzyna Antos