Alergia u dzieci

Chcesz zapobiec alergii u dziecka? Poznaj czynniki zwiększające ryzyko reakcji alergicznej

jak zapobiec alergii

Ryzyko pojawienia się alergii u dziecka zawsze budzi niepokój rodziców. Chcąc podjąć działania mające na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia objawów, warto poznać czynniki determinujące pojawienie się choroby alergicznej.

Alergia u dzieci to problem złożony. Jej ujawnienie się warunkuje wiele różnych czynników, których wystąpienie może (ale nie musi) doprowadzić do powstawania reakcji alergicznej.

Istotne obciążenie genetyczne, ale…

 Alergia u niemowląt i dzieci jest schorzeniem o podłożu genetycznym. Jeżeli rodzice lub  jedno z nich, lub rodzeństwo są/byli alergikami, istnieje zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia alergii u dziecka.

Chociaż maluch znajduje się w grupie ryzyka alergii, wcale nie musi zachorować.

Skłonność do alergii zapisana jest w genach jednak istnieje wiele innych czynników, które odgrywają znaczącą rolę.

  • Zanieczyszczenie środowiska i postępująca urbanizacja

Badania naukowe wiążą ujawnienie się alergii z przebywaniem w środowisku zanieczyszczonym przez człowieka. Ryzyko reakcji alergicznych jest znacznie większe w przypadku krajów wysoko rozwiniętych w porównaniu z krajami słabo zurbanizowanymi.

  • Ocieplenie klimatu

Zmiany klimatu związane z występowaniem tzw. globalnego ocieplenia mogą zwiększać ryzyko alergii. Wynika to m.in. z faktu wydłużającego się okresu wegetacyjnego roślin, co oznacza dłuższe okresy kwitnienia i większą ilość alergizujących pyłków.

  • Pleśnie

Pleśnie stanowią częstą przyczynę chorób alergicznych, aczkolwiek całkowite ich wyeliminowanie nie jest możliwe. Wystarczy jednak zmodyfikować warunki panujące w pomieszczeniach, by zmniejszyć ryzyko ujawnienia się alergii. Istotną rolę odgrywa m.in. utrzymywanie prawidłowego poziomu wilgotności, usuwanie nalotów grzybiczych ze ścian, zachowanie właściwej wentylacji w pomieszczeniach.

Większe ryzyko alergii u młodszych dzieci

Niedojrzałość anatomiczna i czynnościowa barier ochronnych organizmu oraz niedojrzałość immunologiczna sprawiają, że ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych jest większe u dzieci do 3 lat.

Więcej o alergii pokarmowej dowiesz się na BebiProgram.pl

Partnerem artykułu jest BebiProgram.pl

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz  gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu  karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.
Komentarze (3)

amelie

6 lat temu

To prawda, że pleśnie potrafią zdziałać wiele złego, a mamy ich pełno przez klimatyzację w samochodzie itp.

ninoczka

6 lat temu

Nie wiedziałam, że ocieplenie klimatu może sprzyjać wzrostowi zachorowań na alergię.

miracle

6 lat temu

Ja postanowiłam, że moje dziecko nie będzie chronione przed zarazkami za wszelką cenę. Odporność trzeba stymulować, a wychowanie w sterylnych warunkach temu nie służy.

Komentarze są wyłączone.