Cera trądzikowa – jak ukryć niedoskonałości

Niedoskonałości pojawiają się na skórze niemal każdej z nas. Bywa, że problem przedłuża się, a liczba wyprysków rośnie – mamy wtedy do czynienia ze skórą trądzikową. Jak zamaskować to, co mamy do ukrycia? Zobacz nasz artykuł.

 

Cera trądzikowa nie jest jedynie domeną okresu dojrzewania. Coraz częściej zdarza się, że osoby w wieku dorosłym skarżą się na pojawianie się wyprysków, które swoje źródło mogą mieć w niewłaściwej diecie, zaburzeniach hormonalnych lub innych chorobach. Nieefektowne pryszcze są przyczyną niskiego poczucia własnej wartości. Czy da się je ukryć, by nie spędzały snu z powiek?

 

Właściwy podkład

Makijaż, w tym dobry podkład, potrafi optycznie zniwelować zmiany. Wystarczy sięgnąć po odpowiednio dobraną formułę. Dla cery trądzikowej doskonale sprawdzą się podkłady matujące. Konsystencja podkładów tego typu jest nieco bardziej sucha niż np. tych nawilżających – i z tego powodu dłużej utrzymuje się na skórze. Warto także zwrócić uwagę na mineralne podkłady matujące, których skład potrafi łagodzić istniejące wypryski i nie sprzyja powstawaniu nowych.

Korektor do zdań specjalnych

Po aplikacji podkładu efekt kamuflażu można zwiększyć poprzez nałożenie na skórę korektora. Produkt nakładamy na podkład – jest dodatkowym „plastrem” na niedoskonałości. Kosmetyku możemy używać zarówno na co dzień, jak i na większe wyjścia. Kluczem jest dobranie odpowiedniej formuły i składu. Podobnie, dobrze zaopatrzyć się w korektor mineralny, który ma sproszkowaną formę i nie zatyka porów. Cięższe formuły, np. w słoiczku czy płynie, nie posiadają takich właściwości. Mogą za to zawierać alkohol, który dodatkowo podrażnia skórę – nie są więc zalecane do codziennego stosowania.

Preparaty lecznicze

W długofalowym leczeniu niedoskonałości przyda się konsultacja dermatologa, który zdiagnozuje przyczynę problemu i w razie potrzeby zleci przyjmowanie leków. To mogą być preparaty na bazie retinolu (retinoidy  lub adapalen o podobnym działaniu) czy też antybiotyki. Jak pomóc sobie w ukryciu niedoskonałości domowymi sposobami? Warto wdrożyć dopasowaną do swoich potrzeb rutynę pielęgnacyjną. Uniwersalnymi zaleceniami jest nawilżanie skóry oraz punktowe wysuszanie wyprysków (np. pastą czy maścią cynkową).

6 KOMENTARZE

  1. Lubię kosmetyki mineralne o dobrym składzie, więc chętnie je wypróbuję. Nie powinny zaszkodzić mojej trądzikowej cerze.

  2. Dziwię się, że tak wiele kobiet nie ma zaufania do minerałów, a one są dużo lepsze od mocno kryjących podkładów, które tylko zapychają i powodują coraz większy wysyp. W ten sposób powstaje błędne koło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here