NAJNOWSZE PODRÓŻ I WAKACJE Życie z alergią

Burza kontra kierowca – jak zachować się na drodze w czasie burzy?

burze

Tegoroczne lato nie należy do najszczęśliwszych, szczególnie dla osób z terenów, które dotknęły nawałnice. Powalone drzewa, zerwane dachy, zniszczone całe domy – to tylko niektóre ze skutków gwałtownych burz. W czasie burzy narażeni są także kierowcy, bowiem droga staje się niebezpieczną pułapką. Jak zachować się na drodze w czasie burzy?

Groźna burza

Burza to wyjątkowo niebezpieczne zjawisko atmosferyczne. Zwykle pojawia się nagle i może wyrządzić wiele szkód. Podczas burzy mamy styczność z obfitymi opadami deszczu, gradu, wyładowaniami atmosferycznymi oraz silnym wiatrem. Tak silnym, że potrafi powalić potężne drzewa. Wszystkie te czynniki składają się na słabą widoczność na drodze. W trakcie burzy nigdy nie wiemy, czy silny wiatr nie strąci na drogę czy pojazd gałęzi. W przypadku uderzeń piorunów, w samochodzie jesteśmy bezpieczni. Ale piorun może przecież uderzyć w drzewo znajdujące się tuż przy drodze, a wtedy niekoniecznie będzie ciekawie. Burza to żywioł i gdziekolwiek się nie znajdziemy, musimy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Ostrożności nigdy za wiele, szczególnie w tegoroczne wakacje, gdzie nawałnice pozbawiły dachu nad głową wiele osób, a niektórych nawet życia.

Jak zachować się na drodze w czasie burzy?

Nigdy nie wiadomo, gdzie trafimy na burzę. Jak wspomnieliśmy, to dość nagłe zjawiska pogodowe, więc mogą wystąpić na nasze trasie np. na wakacje. Jadąc, szczególnie w okolicach terenów zalesionych, jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo. Lada moment możemy zostać przygnieceni przez drzewo. Istnieje także ryzyko poślizgu, przez obfite opady i śliską powierzchnię drogi. W sieci znajdziemy filmy z ostatnich nawałnic, gdzie kierowcy zostali zablokowani przez burzę na drodze w okolicach Jeziorek. Powalone na drodze drzewa stworzyły pułapkę. Droga stała się nieprzejezdna. Podróżni czekali na pomoc strażaków kilka godzin. W dodatku do zdarzenia doszło w nocy, gdzie widoczność jest ograniczona. Jeśli widzimy, że nadchodzi burza, a poruszamy się pojazdem i nie mamy możliwości, by zaparkować w bezpiecznym miejscu, powinniśmy zwolnić. Należy także włączyć wszystkie światła, by być lepiej widocznym na drodze. W sytuacji takiej, jaka przytrafiła się podróżnym, musimy poinformować straż pożarną o nieprzejezdnej drodze. Podajemy wtedy naszą lokalizację, by służby mogły odnaleźć właściwy odcinek. Pamiętajmy, że w czasie burzy absolutnie nie wchodzimy do lasu, który jest bardziej niebezpieczny na drodze. Zostańmy w aucie i czekajmy na przybycie pomocy.

powalone drzewaSamochód jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc w trakcie burzy. Gdy mamy możliwość zjechania drogi, zaparkujmy auto na polu czy inne otwartej przestrzeni gdzie nie ma drzew i budynków. Wybierajmy raczej autostrady niż mniejsze drogi, prowadzące w okolicach drzew. W przypadku dużego deszczu, nie wjeżdżajmy w płynącą wodę, która przy dużej sile może zepchnąć auto. Zachowajmy szczególną ostrożność podczas burzy, która jest wielkim żywiołem, zwłaszcza gdy kierujemy pojazdem.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0