bluszczyk kurdybanek

Bluszczyk kurdybanek to niepozorna roślina, którą spotkamy w całej Europie. Pewnie nie raz mijaliśmy ją na parkowym trawniku. Na co pomaga? Dlaczego warto ją stosować?

Bluszczyk kurdybanek – Glechoma hederacea

Roślina występuje na terenie Europy. W Polsce jest to gatunek pospolity. Niepozorny wygląd sprawia, że raczej nie zwrócilibyśmy uwagi na tę roślinę. Bluszczyk kurdybanek jest rośliną, zapylaną przez owady. Niebieskofioletowe kwiaty mogą być widoczne wśród zieleni traw, gdzie znajdziemy bluszczyk, szczególnie na łąkach i polach. Ta drobna roślina jest też znana pod nazwą kurdybanek czy obłożnik. Lubi żyzne gleby i może szybko stać się uciążliwym chwastem. Posiada jednak wiele zalet, w tym cennych właściwości, które warto poznać.

Właściwości rośliny

Bluszczyk przypomina nieco bluszcz, podobnie rozkłada się na podłożu, tworząc coś w rodzaju dywanu. Choć jego wysokość nie jest imponująca, wynosi jedynie 20 cm. Kwitnie wiosną i lubi zacienione miejsca. Roślina kryje w sobie takie substancje jak cholina, saponina, garbniki, sole mineralne, czy kwasy organiczne. Już w dawnych czasach wierzono, że roślina ma niezwykłą moc odganiania demonów. Dziś może nie zadziała na złe duchy, ale pomoże na wiele dolegliwości. Kurdybanek wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Zwiększa odporność i jest polecany na ból gardła. Dobrze działa także na serce i trawienie. Bluszczyk może być gratką dla tych, którzy spożywają alkohol, ponieważ napar z niego, usuwa toksyny, spowodowane spożyciem napojów wyskokowych. Kurdybanek sprawdza się także na trądzik czy inne problemy skórne, dlatego znajdziemy go w kosmetykach tego typu. Nadaje się do przemywania ran skórnych.

Drogocenny kurdybanek

Kurdybanek jest dostępną rośliną. By ją znaleźć, niekoniecznie musimy zajrzeć do sklepu zielarskiego, wystarczy zielony skwer czy pobliska łąka lub działka. roślinaZwykle bowiem traktujemy go jako chwast, którego trzeba się pozbyć. Z rośliny możemy przygotować syrop, napar w postaci herbatki. Najlepiej zbierać ją latem w porze suchej. Co ciekawe, dawniej był stosowany jako przyprawa, zamiennik pietruszki czy nawet dodatek do piwa. Warto wzbogacić o jego smak dania mięsne, zupy czy jajecznicę. Z bluszczyku przygotowuje się także wartościowy miód.

Nie wszyscy są świadomi, ile cennych roślin znajduje się wokół nas. Parki, łąki czy inne zielone tereny skrywają całe bogactwo roślin, które mają właściwości lecznicze. Warto czasem przystanąć na trawniku i spojrzeć w dół, w poszukiwaniu chociażby takiego bluszczyku.

Katarzyna Antos