Biżuteria - alergia nie tylko na metale

Alergia na biżuterię, jako osobne zjawisko, w medycynie właściwie nie istnieje, ale powtarzające się przypadki uczuleń z nią związanych pozwalają mówić o takim zjawisku.

Alergiczne reakcje skórne wywołują składniki, z których wykonana jest dana ozdoba, najczęściej są to stopy metali.

Alergia na biżuterię

W przypadku alergii zapalenie skóry wynika z działania układu odpornościowego, ale może do niego dojść także w wyniku zwykłego podrażnienia skóry przez metal. Możliwe jest również czernienie skóry, nazywane czarnym dermografizmem.

To ostatnie wynika z oddzielania się cząstek złota, srebra, cynku lub mosiądzu od biżuterii i ich osadzania na skórze. Tam wchodzą w reakcję chemiczną z Twoim organizmem i dają efekt w postaci czarnego zabarwienia na skórze.

Biżuteria - alergia nie tylko na metale

Do zapalenia skóry po kontakcie z biżuterią dojdzie znacznie łatwiej i częściej, jeśli skóra jest uszkodzona. W przypadku, gdy jednak rzeczywiście masz alergię na któryś z elementów wyrobów jubilerskich, to jony tych stopów spowodują stany zapalne.

Gdy korodujący metal przedostanie się do skóry właściwej, Twoje ciało odczyta to jako atak intruza i zdefiniuje jako antygen dla Twojego organizmu. Przy kolejnej z nim styczności zaczniesz odczuwać drobne lub większe niedogodności.

Charakter symptomów alergii na metale szlachetne

W miejscach kontaktu skóry z elementami zdobiącymi powstają stany zapalne, tzw. wyprysk kontaktowy. Nie pozbędziesz się go dopóki nie zdejmiesz uczulającego elementu.

Bywa tak, że uczulenie na biżuterię jest wynikiem reakcji łańcuchowej i wystarczy usunąć jeden jej element, by pozbyć się udręki. Aby dotrzeć do źródła problemu stosuje się alergiczne testy płatkowe.