POZOSTAŁE ALERGIE Rodzaje alergii i Uczulenia

Biżuteria – alergia nie tylko na metale

Biżuteria - alergia nie tylko na metale

Alergia na biżuterię, jako osobne zjawisko, w medycynie właściwie nie istnieje, ale powtarzające się przypadki uczuleń z nią związanych pozwalają mówić o takim zjawisku.

Alergiczne reakcje skórne wywołują składniki, z których wykonana jest dana ozdoba, najczęściej są to stopy metali.

Alergia na biżuterię

W przypadku alergii zapalenie skóry wynika z działania układu odpornościowego, ale może do niego dojść także w wyniku zwykłego podrażnienia skóry przez metal. Możliwe jest również czernienie skóry, nazywane czarnym dermografizmem.

To ostatnie wynika z oddzielania się cząstek złota, srebra, cynku lub mosiądzu od biżuterii i ich osadzania na skórze. Tam wchodzą w reakcję chemiczną z Twoim organizmem i dają efekt w postaci czarnego zabarwienia na skórze.

Biżuteria - alergia nie tylko na metale

Do zapalenia skóry po kontakcie z biżuterią dojdzie znacznie łatwiej i częściej, jeśli skóra jest uszkodzona. W przypadku, gdy jednak rzeczywiście masz alergię na któryś z elementów wyrobów jubilerskich, to jony tych stopów spowodują stany zapalne.

Gdy korodujący metal przedostanie się do skóry właściwej, Twoje ciało odczyta to jako atak intruza i zdefiniuje jako antygen dla Twojego organizmu. Przy kolejnej z nim styczności zaczniesz odczuwać drobne lub większe niedogodności.

Charakter symptomów alergii na metale szlachetne

W miejscach kontaktu skóry z elementami zdobiącymi powstają stany zapalne, tzw. wyprysk kontaktowy. Nie pozbędziesz się go dopóki nie zdejmiesz uczulającego elementu.

Bywa tak, że uczulenie na biżuterię jest wynikiem reakcji łańcuchowej i wystarczy usunąć jeden jej element, by pozbyć się udręki. Aby dotrzeć do źródła problemu stosuje się alergiczne testy płatkowe.

Pozwalają one dokładnie ustalić, co jest alergenem dla organizmu. Wtedy możesz unikać kontaktu z tymi pierwiastkami kontrolując to, co kupujesz i zakładasz.

Jeśli cierpisz na alergię na złoto, to także będziesz musiał go unikać. Może ono spowodować nie tylko wyprysk, ale i powstanie guzków ziarniczych, których trudno się pozbyć, a mogą powstać w zetknięciu z potem lub słonym czynnikiem zewnętrznym.

Pocieszające jest to, że w dotychczasowych badaniach nie stwierdzono, aby osoby źle reagujące na złotą biżuterię nie mogły być leczone przy jego użyciu, chodzi tu o terapię z użyciem soli złota.

Jak cieszyć się z noszonych ozdób?

Produkty niskiej jakości uczulają częściej, ponieważ bardziej prawdopodobne jest, że zawierają nikiel, najczęściej alergizujący metal. Doradza się, aby nie kupować biżuterii o niskich próbach, 8- i 10-karatowej.

Gdy kupujesz przedmioty, które będą miały bezpośredni kontakt ze skórą staraj się, aby pochodziły z pewnych źródeł, by móc dowiedzieć się, co jest w ich składzie.

Chrom i kobalt to alergizujące metale, także wykorzystywane w produkcji ozdób jubilerskich. Pamiętaj, o tych pierwiastkach, jak również o tym, że objawy nasilają się w trakcie pocenia lub dodatkowego kontaktu z solą, np. podczas kąpieli czy gotowania.
BZ