Życie z alergią

Bezpieczne zakupy online

Bezpieczne zakupy online

Zakupy w internecie stają się coraz popularniejsze. Dziś niemal każdy ma internet w domu i w smartfonie. Sklepy internetowe są nierzadko lepiej zaopatrzone od stacjonarnych, oferują towar w przystępniejszych cenach, a korzystanie z nich pozwala zaoszczędzić czas i nerwy.  Jak wyglądają bezpieczne zakupy online? O czym  powinnaś pamiętać, aby nigdy nie stracić swoich pieniędzy?

Sprawdzaj opinie

Zanim złożysz zamówienie online, sprawdź opinie nt. danego sklepu. Najlepiej przejrzeć kilka różnych serwisów opiniujących oraz forum internetowe. To nakreśli ci pełny obraz danego sklepu internetowego. Nie zamawiaj nic, jeśli sklep ma tylko cztery opinie lub nie ma żadnej, bo wówczas istnieje ryzyko, że pochodzą one od pracowników danej firmy.  Owszem, pojedyncze negatywne oceny mogą się przydarzyć, każde przedsiębiorstwo zaliczy czasem jakąś wpadkę, a niektórzy internauci są wyjątkowo czepliwi. Niektórzy za brak ozdobnego papieru potrafią wylać wiadro pomyj.

Patrz, czy jest połączenie szyfrujące

To bardzo ważne, abyś podczas połączenia z danym sklepem internetowym, widziała, że ma on adres zaczynający się od https, a nie od http. Tylko https zapewnia szyfrowane połączenie, podczas którego żaden haker nie powinien dostać się do twoich danych.

W nieznanych sklepach wybieraj płatność przy odbiorze

Jeśli sklep nie ma żadnej opinii lub po prostu nie wzbudza twojego zaufania, ma np. bardzo dużo różnych sukienek lub są one dostępne w bardzo okazyjnych cenach, wybierz płatność przy odbiorze. Jest to droższa usługa, ale ma jedną zaletę. W sklepach odzieżowych często zdarza się, że wystawia się towar, którego nie ma na stanie, ponieważ musi on przypłynąć z Chin. Jeśli zapłacisz od razu, możesz czekać miesiącami na paczkę, anulowanie zamówienia też może być skomplikowane, bo firma będzie robiła wszystko, by nie oddać ci pieniędzy.  Jeśli przy płatności przy odbiorze przesyłka nie zostanie wysłana, nic nie tracisz. Co ciekawe, osoby, które wybierają tę formę płatności, otrzymują swoje zamówienie zdecydowanie szybciej. Jeśli idziesz na wesele w tę sobotę, to zamów sukienkę, wybierając płatność przy odbiorze. Ta przynajmniej dotrze na czas.

Nie płać kartą, wybieraj szybki przelew

Gdy przepisujesz dane ze swojej karty, musisz być absolutnie pewna, że nie masz zawirusowanego komputera, połączenie jest szyfrowane, a dana firma zatrudnia godnych zaufania pracowników. W przeciwnym wypadku dane mogą wpaść w niepowołane ręce i zostać wykorzystane przez osoby trzecie do robienia zakupów online.

Miej aktualne oprogramowanie antywirusowe

Jeśli robisz zakupy w internecie, musisz mieć aktualne oprogramowanie antywirusowe, które wykryje i ostrzeże cię przed ewentualnym zagrożeniem.  W przeciwnym wypadku hakerzy mogą sczytywać dane z twoich transakcji bankowych i wykorzystać je przeciwko tobie.

Sprawdź dane firmy i numer telefonu

Sprawdź, czy nie masz do czynienia z firmą krzak. Normalny sklep internetowy powinien mieć podany pełny adres, NIP, REGON, numer telefonu i adres e-mail. Jeśli tych danych brakuje, coś jest nie tak.

Tekst partnera