ODZIEŻ I OBUWIE Życie z alergią

Bezpieczne barwienie tkanin i włosów

Bezpieczne barwienie tkanin i włosów

Wykorzystanie nowej metody (zwanej Nanocor) w przemyśle tekstylnym pozwoli zaoszczędzić 70 proc. wody zużywanej przy tradycyjnych metodach barwienia tkanin.

Eko-rozwiązanie

Zastosowanie nanocząsteczek krzemowych pozwala też chronić przyrodę, gdyż nowa technologia nie wykorzystuje substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego, a także nie wymaga zastosowania soli.

W opinii naukowców dodatkowym walorem technologii Nanocor jest intensywniejszy kolor w porównaniu z metodami stosowanymi obecnie na rynku, a bazującymi głównie na użyciu barwników.

W ciągu najbliższej dekady nowa technologia zadomowi się na stałe w przemyśle. Ekologiczność, oszczędność i intensywność kolorów płynąca z wykorzystania nanocząsteczek krzemowych wymusi na zakładach produkcyjnych wdrożenie tej rewolucyjnej metody, przy automatycznym wyparciu szkodliwych barwników – zapewnił prof. Gomes kierujący badaniami.

Bezpieczne barwienie tkanin i włosów

Włosy z nanocząsteczkami

Nanocor zadomowi się w najbliższych latach również w przemyśle kosmetycznym– badania potwierdziły skuteczność działania krzemowych nanocząsteczek w przypadku farbowania włosów.

Technologia ta jest niezwykle odporna na działanie szamponów oraz zdrowsza od barwników, które nierzadko wywołują alergie – dodał uczony z uniwersytetu w Bradze.

Nowa metoda farbowania została uznana przez kapitułę Wielkiej Krajowej Nagrody BES za najbardziej innowacyjną technologię opracowaną w Portugalii podczas minionego roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *