bajkoterapia

Bajkoterapia to nietypowe forma terapii, która doskonale sprawdza się u najmłodszych. Na czym polega? Czy może pomóc dziecku?

Bajkoterapia – terapia poprzez czytanie bajek

Bajkoterapia wywodzi się z biblioterapii, która zakłada leczenie poprzez teksty pisane. Bajki mogą mieć właściwości terapeutyczne, o ile są w odpowiedni sposób wykorzystane. Metoda taka jak bajkoterapia jest coraz częściej stosowana u dzieci, szczególnie w wieku przedszkolnymi wczesnoszkolnym. To element pedagogiki, arteterapii oraz psychologii. Bajki są świetną formą pracy z dzieckiem oraz ich różnymi problemami. Już poprzez samo czytanie bajek, rodzice wcielają się w pewnym stopniu w rolę terapeuty.

Bajkoterapia – czy może pomóc dziecku?

Bajki terapeutyczne pomagają w zwalczaniu lęków i ułatwiają zrozumienie świata. Każda historia ma swoich bohaterów oraz rozwiązanie pewnej sytuacji. Dziecko może wczuć się w daną opowieść, co ułatwia zrozumienie problemu. Bajka jest więc narzędziem, które ma funkcję terapeutyczną, relaksacyjną czy edukacyjną. Może jednocześnie uczyć i bawić malucha. Bajkoterapia jest pewnego rodzaju metodą zaspokajania potrzeb dziecka. Łagodzi wszelkie napięcia emocjonalne oraz zmniejsza lęki. Pokazuje świat w innym świetle oraz wiele rozwiązań sytuacji, także tych dość problematycznych. Rozwija wyobraźnię dziecka i pozytywnie nastraja. Jest także bodźcem, który na chwilę odciąga malucha od kłopotów codziennego życia, wprowadza w inny, kolorowy świat.

Czytanie bajek może wpłynąć pozytywnie na samoocenę dziecka. Historie książkowych bohaterów wielokrotnie opowiadają o tym, by się nie poddawać, pomagać innym, by postępować mądrze. Edukacyjne i moralistyczne treści są przekazywane w przystępny dla dziecka sposób, poprzez bajkową historię. Bajki zawsze dobieramy do wieku dziecka, jego problemu oraz oczekiwanego efektu. Formę edukacyjną spełniają wszystkie książki odkrywcze, zawierające ciekawostki naukowe. Typowo psychoterapeutyczne książki to historie o trudnych tematach, o zachowaniu, empatii i szukaniu wyjścia z sytuacji. Słuchacz może wczuć się w rolę bohatera i przekonać się, czy udało mu się pokonać przeszkody, które pojawiły się na jego drodze. Po przeczytaniu bajki, ważna jest rozmowa z dzieckiem, która pozwala na głębsze zrozumienie problemu.

Samo czytanie może być wstępem do terapii, połączonej z innymi dziedzinami arteterapii, takimi jak drama czy plastykoterapia. Bajkoterapia doskonale sprawdza się w zwalczaniu lęków dziecięcych, takich jak strach przed potworami czy ciemnością. Pomoże w oswojeniu pewnych zachowań i sytuacji, ukazując je w zupełnie innym świetle, przyjaznym i całkowicie bezpiecznym. czytanie bajekBajkoterapię śmiało możemy zastosować w domowym zaciszu, nawet w formie codziennej zabawy. Terapia poprzez bajki rozwija także czytelnictwo wśród dzieci. Zachęca do samodzielnego sięgania po książki, co jest jak najbardziej przykładnym zachowaniem.

Bajki mają większą moc, niż myślimy. Potrafią pomóc w rozwiązaniu trudnych sytuacji. To najlepsza forma terapii dla małych dzieci, które fascynuje kolorowy i bajkowy świat. Każda nowa opowieść jest dobrym pretekstem do dyskusji, dlatego warto czytać dzieciom bajki.

Katarzyna Antos