badania prenatalne

Wokół nich toczy się wiele kontrowersji, pojawia się jeszcze więcej pytań. Zdecydować się na nie, czy też nie? Badania prenatalne – co warto o nich wiedzieć? Czy są bezpieczne dla dziecka? Kiedy można je wykonać?

Badania prenatalne – co to takiego?

Badania prenatalne wykonuje się w okresie ciąży. Pozwalają na zbadanie płodu, podczas jego rozwoju wewnątrzmacicznego. Dzięki nim można wykryć lub wykluczyć wady płodu, zanim nastąpi poród i dziecko przyjdzie na świat, co daje szansę na skuteczne leczenie i pomoc maluchowi. W większości przypadków wyklucza się wady rozwojowe. Każda kobieta może wykonać tego typu badania, ale szczególnie zaleca się je paniom powyżej 35. roku życia oraz tym, u których w rodzinie wystąpiły wady rozwojowe. Niektóre z wad, można leczyć już u nienarodzonych dzieci, co jest niezwykle ważne z punktu widzenia medycznego. Badania prenatalne mają za zadanie zniwelować ilość wad u dzieci, co współczesna medycyna nam umożliwia.

Rodzaje badań prenatalnych

Wyróżniamy dwa rodzaje badań prenatalnych – diagnostyczne i przesiewowe. Diagnostyczne, czyli inaczej inwazyjne, to badania, podczas których pobierany jest materiał otaczający płód. Pozwalają one na szczegółowe rozpoznanie wad rozwojowych nienarodzonego dziecka. Ze względu na specyfikę, istnieje ryzyko powikłań ciąży, dlatego ich zlecenie musi być uzasadnione. W danym okresie ciąży można wykonać tylko niektóre z badań, dlatego konieczna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem prowadzącym ciążę. Do badań diagnostycznych zalicza się m.in. aminopunkcja, fetoskopia czy biopsja tkanek płodu. Nieinwazyjne, czyli całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka są badania przesiewowe. W tym przypadku analizie poddaje się krew ciężarnej i ultrasonografię. Podczas badań nie ingeruje się w płód. Służą one do oszacowania ryzyka zaburzeń płodu. Mogą być wskaźnikiem do przeprowadzenia bardziej szczegółowych, badań diagnostycznych. Wśród przesiewowych badań znajdziemy USG, Test NIFTY czy USG genetyczne.

Kiedy można wykonać badania prenatalne?

badania prenatalnePrzy wykryciu wad rozwojowych płodu i ich skutecznym leczeniu liczy się czas, dlatego badania prenatalne powinno się wykonać jak najwcześniej. Wiek ciąży decyduje o tym, jakie badanie można przeprowadzić w danym okresie. W tym celu lekarz ustala wiek ciąży kobiety oraz przewidywany termin porodu. Badanie USG pomaga w ustaleniu tygodnia ciąży. Ze względu na występujące wady rozwojowe w rodzinie czy pojawiające się sygnały, lekarz może zlecić kobicie wykonanie konkretnych badań prenatalnych, które pomogą w postawieniu diagnozy. Należy podkreślić, że każda kobieta  w ciąży ma prawo do badań prenatalnych, które zapewniają spokój i umożliwiają wczesne wykrycie zaburzeń płodu. Niestety, badania tego typu są wciąż tematem kontrowersyjnym i negowanym, także przez niektórych lekarzy. Specjalistyczna pomoc, udzielona na czas może uratować życie dziecka, dlatego nie bójmy się pytać lekarzy o badania prenatalne.

Katarzyna Antos