baby blues

Macierzyństwo to nie lada wyzwanie. Nowe obowiązki mogą nieco przytłoczyć świeżo upieczoną matkę. Wtedy pojawia się baby blues, ale co właściwie oznacza ten termin?

Baby blues – syndrom kobiety po porodzie

Ciąża to wyjątkowy stan w życiu kobiety. Gdy następuje poród i na świat przychodzi wyczekiwane dziecko, świat powinien wydawać się piękny i kolorowy. W końcu nowe życie to wielkie szczęście. Ale nie zawsze tak się dzieje. Niektóre młode matki, tuż po porodzie popadają w specyficzny stan, zwany baby blues. Jest to spowodowane natłokiem obowiązków i związanych z nimi obawami. Zaczyna się nowy etap w życiu kobiety, która staje się także matką. Wiele czynności trzeba się nauczyć. Macierzyństwo jest wyzwaniem,którego początki często przerastają panie, które po raz pierwszy zostały matkami. Przyczyny powstania baby blues, doszukiwać możemy się w zmianach hormonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety zarówno w czasie ciąży jak i po porodzie. Pod koniec ciąży, organizm kobiety produkuje hormon, który pomaga przejść przed sytuacje stresowe, jest swoistym przygotowaniem na poród i związane z nimi emocje. Jednak po nim, poziom hormon, jakim jest CRH spada, i to dość gwałtownie. W związku z tym, może obniżyć się samopoczucie, co niekiedy prowadzi do depresji poporodowej. Baby blues nie jest chorobą, tylko okresem, związanym z trudnymi emocjami, zmęczeniem i rozdrażnieniem. Depresja poporodowa utrzymuje się znacznie dłużej i jest poważniejszym problemem natury psychicznej.

Objawy baby blues

Młodym matko często pop porodzie towarzyszy baby blues, choć niektóre nawet nie mają pojęcia o istnieniu takiego syndromu. Nie należy jednak panikować, ponieważ baby blues zwykle mija samoistnie, wraz z regulacją hormonów po ciąży. Objawy tego syndromu oscylują wokół obaw związanych z opieką nad dzieckiem i odnalezieniem się w nowej, życiowej roli. Młode początkujące matki, często obwiniają się za to, że są nieodpowiednimi matkami dla swojego dziecka, nie mają włąsciwej wiedzy i umiejętności. Okres ten charakteryzuje smutek, przygnębienie i uczucie zmęczenia. Kobieta czuje się wyczerpana, ponieważ nagle spada na nią wiele obowiązków. Pojawia się lęk i poczucie niepewności oraz irytacji. Typowe oznaki baby blues to wahania nastrojów i płaczliwości. Objawy rzeczywiście przypominają stany depresyjne, ale nimi nie są. Podczas baby blues, matka może zaniedbywać siebie, dom oraz dziecko. Z pewnością potrzebuje wtedy wsparcia bliskich osób a jeśli zajdzie taka potrzeba, nawet psychologa. W szpitalach zawsze można skorzystać z konsultacji z psychologiem, który pomoże nam uporać się z trudnymi emocjami. Baby blues obserwuje się u samotnych matek, które same muszą poradzić sobie z nową sytuacją oraz kobiet aktywnych, które mają trudności ze zmianą swojego trybu życia zaraz po porodzie.

Sposoby na baby blues

Jako, że baby blues nie jest chorobą, nie leczy się tego stanu żadnymi środkami farmakologicznymi. Pigułki nie zapewnią nam automatycznej przemiany nastroju, więc pod żadnym pozorem nie warto faszerować się tego typu substancjami. Kobieta powinna mieć świadomość, że nie ma matek idealnych. Nie ma podstaw do tego, by obwiniać się za brak wiedzy na temat pielęgnacji i wychowania dziecka. Wszystko przyjdzie z czasem. Warto rozmawiać z bliskimi na temat swoich emocji i wątpliwości związanych z macierzyństwem. Wsparcie partnera i bliskiej rodziny oraz przyjaciół jest nieocenione w takich sytuacjach, dlatego młodej mamie przyda się dużo czułości i bliskości. Nastrój zawsze można poprawić przy pomocy małych przyjemności. Bycie mamą nie powoduje, że musimy z nich rezygnować, dlatego starajmy się umilać sobie czas. Początkująca mama ma dostęp do wszelkich poradników, for internetowych czy grup wsparcia. W takich miejscach znajdzie zrozumienie i cenne rady, więc warto w nie zajrzeć, szczególnie w chwilach zwątpienia.

ciążaBaby blues nie jest depresją, ale okresem, kiedy kobieta po porodzie nie potrafi odnaleźć się w nowej roli. Macierzyństwo jest pełne różnych emocji, czasem tych skrajnych, dlatego warto dać sobie czas, odrobinę wyluzować i cieszyć się ze wspólnych chwil z nowo narodzonym dzieckiem.

Katarzyna Antos