Atopowe Zapalenie Skóry

Atopowe zapalenie skóry u dziecka a powrót do szkoły

atopowe zapalenie skóry u dzieci

Atopowe zapalenie skóry (AZS) może mocno dawać się we znaki. W okresach nasilenia związane z nim czerwone, łuszczące się wypryski mogą pokrywać całe ciało. Stanowi to ogromny dyskomfort fizyczny, jak i psychiczny. Odbija się to szczególnie na dzieciach, u których choroba jest szybko diagnozowana, bowiem muszą poradzić sobie z kłopotliwą przypadłością również w szkole.

 

AZS a dzieci

Choroby dermatologiczne są szczególnie dotkliwe u dzieci. Widać to również przy atopowym zapaleniu skóry, które ujawnia się w wieku wczesnodziecięcym i towarzyszy człowiekowi przez całe życie.

Dziecku najczęściej doskwierają typowe objawy AZS, czyli wypryski o czerwonym kolorze, często rozległe i swędzące. Zdarzają się również wypryski pokryte pęcherzykami z płynem, które po rozdrapaniu powodują pojawienie się ran skłonnych do zakażeń. Niestety, im młodsze dziecko tym trudniej mu powstrzymywać się od drapania, a to utrudnia leczenie. Póki rodzice mogą obserwować dziecko i przypominać mu o środkach bezpieczeństwa w trakcie choroby, łatwiej o okresy wygaszenia problemów skórnych, jednak gdy dziecko idzie do szkoły, musi radzić sobie z AZS samodzielnie. Warto odpowiednio je do tego przygotować, aby chęć drapania się nie była na tyle uporczywa by odciągać dziecko od nauki oraz zabawy.

Odzież dla dzieci z AZS

Świąd może skutecznie zdezorganizować dziecku naukę. Zamiast myśleć o zadaniach wykonywanych na lekcjach, myśli o swędzeniu. W uniknięciu takiej sytuacji mogą pomóc specjalne ubrania, przygotowane specjalnie z myślą o osobach cierpiących na AZS. Są one wykonane z wysokiej jakości materiałów, na tyle cienkich, że można je swobodnie włożyć pod zwykłe ubranie. Nie są spod niego widoczne, co jest znaczącym plusem, gdyż rówieśnicy czasami bywają okrutni i nadmierna widoczność mogłaby prowadzić przesadnego zainteresowania za strony innych dzieci.

Ubranie ochronne dla atopowców ma za zadanie zmniejszyć odczuwany świąd i tym samym potrzebę drapania się. Dodatkowo jest barierą ochronną pomiędzy skórą a czynnikami zewnętrznymi, które mogłyby ją podrażnić.

Emolienty dla dzieci z AZS

Samo ubranie ochronne może nie być wystarczające. Konieczne jest regularne smarowanie podrażnionych miejsc specjalnymi preparatami nawilżającymi. Najlepsze efekty przynoszą emolienty, które zazwyczaj nie pachną, są przebadane dermatologiczne oraz zapewniają nawilżenie i ochronę. Aby emolienty przynosiły ulgę w czasie nasilenia choroby trzeba smarować nimi zmiany skórne przynajmniej co 4 godziny. Niezbędne jest wyczulenie dziecka by o tym pamiętało. Warto również poinformować nauczycielkę, że pociecha będzie potrzebowała dłuższej wizyty w toalecie.

W połączeniu z odzieżą ochronną, która przedłuża działanie składników leczniczych w kremach możliwe jest skuteczne unikanie świądu.

Stres a atopowe zapalenie skóry

Badania dowiodły, że stres nasila objawy atopowego zapalenia skóry. W związku z tym trzeba zadbać o to, żeby nauka oraz uczęszczanie do szkoły nie stanowiły źródła ogromnego zdenerwowania dla dziecka.

Jeżeli malec dopiero rozpoczyna naukę, wówczas dobrze jest przedstawić mu szkołę jako miejsce interesujące, w którym dowie się nowych rzeczy, pozna rówieśników i będzie dobrze się bawić. Dzięki pozytywnemu nastawieniu możliwe jest zminimalizowanie objawów choroby, a nawet jej przejście do fazy uśpienia.

Karolina Skrzek