AZS

Wokół atopowego zapalenia skóry toczy się wiele dyskusji. W sieci można znaleźć mnóstwo informacji o chorobie, ale nie wszystkie są prawdziwe. Atopowe zapalenie skóry – obalamy mity!

Atopowe zapalenie skóry – rosnący problem

Coraz więcej osób skarży się na problemy skórne. Ciało swędzi, piecze i ciągle jest suche. Ulubiony sweter staje się znienawidzonym ubraniem, ponieważ podczas jego noszenia nasila się świąd. Zmiany skórne, obecne na skórze nie wyglądają dobrze, więc chorzy zasłaniają je ubraniem lub unikają pokazywania się publicznie. Atopowe zapalenie skóry to jedna z powszechnych chorób skórnych, która atakuje osoby w różnym wieku. Nie wszyscy wiedzą, na czym polega specyfika tego schorzenia. Dziś obalamy mity i rozwiewamy wątpliwości, dotyczące AZS.

Atopowym zapalenie skóry można się zarazić

To chyba najczęściej spotykany mit o AZS. Ludzie obawiają się wszelkich chorób skórnych, ponieważ obawiają się zarażenia. Boją się kontaktu z osobami chorymi na atopowe zapalenie skóry. A chorobą tego typu nie można się zarazić. Nie ma więc obaw przed podaniem ręki czy przytuleniem osoby chorej na atopowe zapalenie skóry. AZS jest warunkowane głównie genetycznie, więc nie ma opcji, że nagle przejdzie na nas z innej osoby.

W leczeniu AZS stosuje się tylko leki

Leki są tylko jedną z form leczenia atopowego zapalenia skóry. Lekarze nie zawsze je polecają, ponieważ to silne, sterydowe środki. W leczeniu choroby ważna jest pielęgnacja ciała, w ramach której warto stosować emolienty czy oleje mineralne. Właściwe kosmetyki, mogą zdziałać więcej dobrego dla skóry niż leki.

Atopowe zapalenie skóry jest nieuleczalne

To niestety fakt. Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, której nie da się wyleczyć. U pacjentów, bywają okresy remisji oraz nasilonych zmian. Okresy bezobjawowe mogą trwać nawet kilka miesięcy, jednak nigdy nie wiemy, kiedy choroba wróci, ponownie uprzykrzając nam życie. Dzięki właściwemu leczeniu można jedynie złagodzić zmiany skórne, towarzyszce atopii.

Atopowe zapalenie skóry wpływa na rozwój astmy

Mogłoby się wydawać, że choroba skórna ma niewiele wspólnego z układem oddechowym człowieka. Stan zapalny może opanować także drogi oddechowe. W wielu przypadkach chorych na atopowe zapalenie skóry, obserwuje się rozwój astmy oskrzelowej. Dlatego niezwykle ważne jest niwelowanie objawów i działanie profilaktyczne, także w kierunku astmy.

Od stresu można zachorować na AZS

Wiemy, że stres przyczynia się do rozwoju wielu problemów zdrowotnych, ale od stresującej pracy nie rozwinie się u nas AZS. Prawdą jest, że taki czynnik jak stres, nasila objawy atopowego zapalenia skóry. Negatywne emocje nie służą nasze skórze, jeśli jesteśmy chorzy. Zdrowe osoby nie mają się czego obawiać, co nie oznacza, że nie warto unikać stresu.

Chorzy na AZS szybciej tyją

obalamy mityUdowodniono, że chorzy na atopowe zapalenie skóry są bardziej narażeni na otyłość. Efektem takiego procesu jest unikanie sportu, przez atopików. Zwykle chorzy wstydzą się iść na basen czy uczestniczyć w innych ćwiczeniach fizycznych. Ruch pomaga zachować zdrowie, także psychiczne, dlatego osoby z AZS, nie powinny go unikać.

Katarzyna Antos