Choroby skórne często mają związek z alergenami, ponieważ ludzka skóra jest wrażliwym organem. Atopowe zapalenie skóry, czyli alergiczna choroba skóry – co należy wiedzieć na jej temat?
Atopowe zapalenie skóry – przyczyny choroby
Alergeny mogą atakować nie tylko nasz układ oddechowy czy pokarmowy. Skóra także jest narażona na ich działanie, stąd atopowe zapalenie skóry. Dawniej choroba ta była nazywana egzemą. Wśród przyczyn choroby, oprócz alergenów wyróżniamy także inne czynniki takie jak geny, uwarunkowania klimatyczne czy stres. Osoby obciążone genetycznie przez rodziców, są bardziej narażone na rozwój choroby, jaką jest atopowe zapalenie skóry. Uszkodzona skóra jest narażona na działanie drobnoustrojów, które mogą pogarszać jej stan.
Atopowe zapalenie skóry – objawy
Choroba jest bardzo uciążliwa ze względów na pojawiające się objawy. Przy atopowym zapaleniu skóry, jej struktura zmienia się w suchą i nieco grubszą. Skóra może się miejscami łuszczyć, pojawia się na niej rumień oraz wypryski. Wysypka, oprócz widocznych śladów choroby objawia się także poprzez świąd, który jest problematyczny dla pacjentów. Rany mogą mieć postać sączących się ranek oraz grudek. U dzieci, zmiany atopowe zwykle pojawiają się na zgięciach kolan, łokci oraz na twarzy. Świąd wzmaga uczucie drapania, co powoduje, że jeszcze bardziej podrażniamy chorą skórę.
Formy leczenia AZS
Atopowe zapalenie skóry jest chorobą, na którą do tej pory nie wynaleziono skutecznego środka. Dostępne formy leczenia, niwelują tylko objawy AZS, dając tym samym ulgę pacjentom. W leczeniu atopowego zapalenie skóry stosuje się leki sterydowe, które zmniejszają świąd i wysypkę. Nie można stosować ich zbyt długo i w zbyt dużych ilościach, ponieważ to silnie działające leki, które niosą ryzyko pojawienia się skutków ubocznych. Inną metodą walki z AZS jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Stosowanie kosmetyków do skóry atopowej, znacząco poprawia jej stan. Przynosi ulgę w bólu i chroni skórę przed podrażnieniami. Na rynku dostępne są emolienty oraz inne tego typu specyfiki specjalistyczne, które skutecznie działają na powstałe zmiany skórne.
Chorzy na atopowe zapalenie skóry powinni szczególnie dbać o swoje ciało, właściwą dietę oraz nastawienie. Wszystkie te czynniki mają ogromny wpływ na stan zdrowia skóry. Tylko dzięki leczeniu i pielęgnacji, istnieje szansa na duża poprawę zdrowia osób z atopowym zapaleniem skóry. Walka z alergiami nie jest łatwa, co nie oznacza, że nie jest możliwa. Atopia, jako przewlekłe schorzenie, charakteryzuje się okresami remisji, które mogą trwać nawet przez lata. Dlatego warto poświecić skórze sporo uwagi, by choć trochę zmniejszyć obawy choroby.
Katarzyna Antos