Astma oskrzelowa - wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Jak przyjmować leki?

Leki stosowane w astmie oskrzelowej mogą być podawane różnymi drogami. Mogą być w postaci tabletek, aerozoli, kapsułek, roztworu do wstrzyknięć. Najczęściej stosowaną metodą leczenia jest terapia wziewna. Zaletą jest to, że laki podawane e ten sposób dają możliwość zamierzonego efektu terapeutycznego, ale też ogranicza działania niepożądane, które często występują przy podawaniu leków inną drogą, np. w postaci tabletki.

Steryd wziewny działa w miejscu podania, czyli przy wdechu bezpośrednio w drzewie oskrzelowym. Przy zaostrzeniach ( doraźnie) stosowane są leki rozszerzające oskrzela SABA, LABA, one działają najszybciej ( teraz dostępne inhalatory combo 2 w 1 ).

Leki wziewne podawane są za pomocą inhalatorów ciśnieniowych, proszkowych oraz inhalatorów pneumatycznych ( nebulizacje- często stosowane u małych dzieci ). Wygodne dla pacjenta są inhalatory indywidualne czyli proszkowe lub ciśnieniowe, ze względu na małe rozmiary, są wygodne w przechowywaniu choćby w torebce lub kieszeni pacjenta Co pozwala na przyjęcie dawki leku zawsze i wszędzie.

Inhalatory najczęściej wyposażone są w ustnik oraz pojemnik z substancją leczniczą. Do każdego inhalatora zawsze dołączona jest ulotka z instrukcja obsługi, jeśli to nie jest czytelne dla pacjenta to zawsze można prosić o pomoc lekarza.

Leki antyleukotrienowe, które są też bardzo często podawane w astmie oskrzelowej, są w postaci tabletek, najczęściej podawane są raz dziennie, wieczorem. Zapobiegają zaostrzeniom spowodowanymi np. infekcjami, wysiłkiem fizycznym.

O czym nie wolno zapomnieć

Warto pamiętać o tym, że leki należy przyjmować systematycznie i oczywiście według zaleceń lekarza. Samowolne odstawianie leków może spowodować nagły nawrót zaostrzeń ( duszności ) czasami ciężkich do opanowania. Jeżeli lekarz uzna, że można zredukować dawkę sterydu lub odstawić któryś z preparatów, to trzeba zastosować się do jego zaleceń.

Należy unikać czynników, które wywołują napady astmy;

  • alergeny ( sierść zwierząt, pyłki roślin, roztocza kurzu domowego )
  • infekcje
  • dym papierosowy, zanieczyszczone powietrze.

Astma oskrzelowa - wszystko, co musisz o niej wiedziećWażne jest to, że dobrze kontrolowana astma pozwala normalnie funkcjonować chorym, dlatego nie wolno lekceważyć zaleceń lekarskich. Każde leczenie jest dobierane indywidualnie, pod pacjenta, nie można sugerować się ilością leków i dawką leków przepisanych sąsiadce, która też ma astmę. Jak wiemy są różne rodzaje astmy i dla każdej jest inne leczenie ( dawki, leki).
Nigdy nie lecz się sam!