Co mówią wytyczne o leczeniu astmy?
Astma, niezależnie od stopnia ciężkości, jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych
Zapalenie dróg oddechowych wiąże się z nadreaktywnością oskrzeli, ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe i objawami klinicznymi ze strony układu oddechowego.
Zapalenie dróg oddechowych powoduje ograniczenie przepływu powietrza poprzez cztery różne mechanizmy: ostry skurcz oskrzeli, obrzęk ściany oskrzeli, przewlekłe tworzenie czopów śluzowych i przebudową ściany oskrzeli.
Najsilniejszym wykrywalnym czynnikiem usposabiającym do wystąpienia astmy jest atopia, czyli wytwarzanie nadmiernej ilości przeciwciał klasy IgE w odpowiedzi na pospolite alergeny środowiskowe
Uznanie astmy za chorobę zapalną ma wpływ na rozpoznawanie, prewencję i leczenie tej choroby.
Czy z astmy można się wyleczyć?
Astma to choroba przewlekła, można nawet powiedzieć, że nieuleczalna. Dobrze kontrolowana astma może przebiegać bezobjawowo, bez zaostrzeń, bardzo długo. Latami można mieć spokój, a leczenie będzie sprowadzać się do niezbędnego minimum, lecz w każdej chwili choroba może wrócić i dać o sobie znać.
Bardzo częstym przypadkiem jest odstawianie leków w momencie, gdy uznamy, że dobrze się czujemy i nie mamy żadnych nieprzyjemności związanych z astmą. Infekcje, wysiłek fizyczny lub pyłki często sprzyjają nawrotom choroby i wtedy jest konieczność włączenia z powrotem leków do uzyskania kontroli nad chorobą. Gdy astma nie jest leczona dochodzi do dużej nadreaktywności oskrzeli.
Oskrzela chorego na astmę reagują skurczem a chory odczuwa to jako napad duszności. Nigdy nie należy lekceważyć astmy, zapalenie w oskrzelach, które trwa miesiącami, latami i nie jest leczone może spowodować remodeling, czyli przebudowę dróg oddechowych Co w rezultacie może mieć ciężkie skutki.
Czy astmatyk powinien zrezygnować z aktywności, sportu?
Nic podobnego, jeżeli dobrze będzie kontrolowana astma jak najbardziej trzeba uprawiać sport.
Jest wielu sportowców, którzy są chorzy na astmę i zdobywają złote medale!!!
U chorych na astmę zaleca się wysiłek fizyczny gdyż jest to element warunkujący właściwy rozwój układu oddechowego.
Bardzo dziękuje za tak szczegółowy opis tej choroby ,bardzo dużo się dowiedziałem i jak mam teraz prowadzić się przy tej chorobie pozdrawiam i dziękuje