ASTMA Rodzaje alergii i Uczulenia

Astma – choroba cywilizacyjna

Astma - choroba cywilizacyjna

Czym są choroby cywilizacyjne?

Choroby cywilizacyjne są powszechnie znanymi, globalnie szerzącymi się chorobami. Są one spowodowane, niestety, rozwojem cywilizacji i skutkami z tego wynikającymi. To, jak często występują, jest ściśle uzależnione od tego, jaki jest stopień rozwoju cywilizacyjnego społeczeństwa. Nie ma dokładnego podziału, którą chorobę możemy tu zaliczyć, jednak przyjmuje się, iż chorobami cywilizacyjnymi są m.in.: otyłość, choroba wieńcowa, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy astma.

Astma - choroba cywilizacyjna

Astma jako choroba cywilizacyjna

Do chorób XXI wieku zaliczana jest także i astma. Jest to, niestety, coraz powszechniej występująca dolegliwość. Astma sprawia ogromne trudności na co dzień, a wynika to z faktu, iż jest ona przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych. Procesy zapalne powodują większą skłonność oskrzeli do skurczu, obrzęk błony śluzowej, a także nadmierne wydzielanie śluzu. Skutkiem tego jest zwężenie światła oskrzeli oraz ograniczenie przepływu powietrza. To z kolei powoduje napady świszczącego oddechu, uczucie ściskania w klatce piersiowej, a także napady duszności.

Można więc zauważyć zależność pomiędzy stanem osoby chorej a jakością powietrza, którym oddycha. Współczesny świat oferuje nam bardzo zanieczyszczone powietrze. Co gorsza, zazwyczaj nie każdy może sobie pozwolić na przeprowadzkę miejsce, gdzie powietrze nie jest jeszcze tak zanieczyszczone. Wiele osób jest zmuszonych o tego, aby pomimo choroby żyć i funkcjonować w takich warunkach. Skutkiem tego jest rozwój choroby.

W ostatnich latach jest jednak zauważalny wzrost zachorowań na astmę. Wynika to i z wdychania powietrza, które jest kiepskiej jakości, i ze stylu życia – szybkiego, nerwowego, w ciągłym stresie. To kolejna przyczyna, dla której astma zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych. Nasz styl życia nie zmieni się diametralnie – dziś każdego dnia musimy podejmować tyle decyzji, ile nasi przodkowie w ciągu całego swojego życia. Permanentny stres musi w końcu znaleźć ujście, a zazwyczaj jest tak, iż kończy się to osłabieniem i chorobą organizmu.

Astma - choroba cywilizacyjna

Na astmę chorują miliony ludzi. Każdego roku umiera z jej powodu blisko 180 tysięcy. Szacunki wskazują, iż do roku 2025 z tą chorobą będzie zmagało się około 400 milionów osób! Te dane są zatrważające i mało optymistyczne. Co gorsza, stoimy raczej na przegranej pozycji, gdyż tylko w niewielkim zakresie możemy wpływać na to, w jakich warunkach żyjemy.

Nie oznacza to jednak, że nie mamy o siebie dbać. Wręcz przeciwnie – jeśli właściwie zadbamy o swoje zdrowie, to przez dłuższy czas będziemy odpierać ataki chorób i później dołączymy do tej licznej grupy osób zmagających się z chorobami cywilizacyjnymi.u umiera z jej powodu blisko 180 tysięcy. wie w ciągu całego swojego życia. kach. . skania w klatce piersiowej, a także napady dusznośći.

Sabina Sosnowska