ASTMA Rodzaje alergii i Uczulenia

Astma a inne choroby

Astma a inne choroby

Łagodne, umiarkowane, ciężkie – nawet z zagrożeniem życia. Tak dzieli się zaostrzenia astmy oskrzelowej przez wzgląd na ich ciężkość. Rozwijające się powolnie i gwałtownie – to podział uwzględniający szybkość postępu tej dolegliwości.

Lekarz specjalista doradza, jakie leki są najlepszym rozwiązaniem dla danej osoby, po przeprowadzeniu wywiadu i badań.

Najczęściej początkowo będą to agoniści receptora beta2-adrenergicznego o szybkim czasie działania i glikokortykosteroidy. Oprócz częstych infekcji dróg oddechowych (powodowanych wirusami lub bakteriami) również inne choroby mogą wpływać na przebieg astmy.

Astma a inne choroby

Choroby zaostrzające astmę

Wśród chorób, które często powodują zaostrzenie astmy na pierwszym miejscu wymienia się zakażenia dróg oddechowych.

Bycie alergikiem to druga możliwość, gdyż ekspozycja na działanie alergenu jak kurz, pleśń, pył czy zwierzęca sierść także jest powiązane z wzmocnieniem odczuwania objawów astmy.

Wyjątkowo często powodem nasilenia objawów astmatycznych jest refluks żołądkowo-przełykowy, a jego leczenie pomaga w terapii zaostrzeń. Silne i gwałtowne ataki astmy może wywołać spożycie aspiryny lub innego NLPZ przez osoby, których organizm nie toleruje tych farmaceutyków.

Kobiety w ciąży i w okresie przedmiesiączkowym również zalicza się do grupy osób narażonych na zaostrzenia astmy – najczęściej są one łagodne lub umiarkowane i rozwijają się powolnie. Poza już wymienionymi w astmie ciężkiej i trudnej najwięcej zaostrzeń powoduje

  • zapalenie zatok obocznych nosa
  • obturacyjny bezdech śródsenny.

Inne czynniki zaostrzające astmę

Poza chorobami udokumentowano też przypadki wpływu innych czynników na wzmocnienie objawów astmy. Jest nimi m.in. spożycie metasiarczynu w piwie lub winie, który jest środkiem konserwującym, a w organizmie astmatyka może być przyczyną skurczu oskrzeli. Ten sam efekt, tylko że poprzez hiperwentylację, mogą przynieść silne emocje, powodujące śmiech, płacz czy złość.
BZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0