aspiryna nie dla każdego

Sięgamy po nią zwykle, gdy pojawia się ból. Aspiryna to najpopularniejszy środek przeciwbólowy, ale czy wszyscy mogą ją bezpiecznie stosować?

Aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy

Kwas acetylosalicylowy, który znamy pod nazwą aspiryna, pomaga na gorączkę i uciążliwy ból. Zniweluje ból zęba czy głowy oraz sprawdzi się przy przeziębieniu. Aspiryna jest dostępna bez recepty, a jej cena jest przystępna dla każdego pacjenta. Słynne tabletki mają długa historię, to najdłużej stosowany środek przeciwbólowy na świecie. Znana jest postać aspiryny w tabletkach do połykania jak i tych musujących, które rozpuszcza się w wodzie. Powszechny lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy nie każdemu służy. Kiedy nie należy go przyjmować? Komu nie wolno podawać aspiryny?

Nie dla dzieci poniżej 12. roku życia

Nie zawsze czytamy ulotki dołączone do leków czy informacje zawarte na ich opakowaniach. To wielki błąd, ponieważ ich treść. może być dla pacjenta kluczowa. Aspiryny nie można podawać dzieciom poniżej 12. roku życia. Podanie leku zwiększa ryzyko pojawienia się działań niepożądanych, a przecież chodzi nam o zdrowie i bezpieczeństwo pacjenta. Jako lek przeciwgorączkowy, aspiryna jest odpowiednia tylko dla osób dorosłych. Maluchom podajemy więc leki, które są odpowiednie dla ich wieku i organizmu. Jednym z groźnych powikłań podania aspiryny dziecku może być zespół Reye’a, który w większości przypadków może zakończyć się tragicznie dla życia dziecka. Drgawki, duszności czy problemy z oddychaniem to również możliwe objawy zażycia leku. W chorobach wirusowych górnych dróg oddechowych u dzieci zaleca się unikanie aspiryny i stosowanie leków wskazanych przez lekarza lub farmaceutę.

Aspiryna a alergia

Inną ważną kwestią jest alergia. Aspiryna może uczulać. Kwas acetylosalicylowy może wzmocnić objawy alergii lub wywołać reakcje alergiczne, jako następstwo spożycia leku. Objawy mogą dotyczyć różnych układów organizmu, zarówno oddechowego jak i pokarmowego. Do typowych oznak uczulenia zaliczamy łzawienie oczu, kichanie, rumień, pokrzywkę, czy inne zmiany skórne. Niebezpiecznym sygnałem pojawiającym się tuż po przyjęciu leku jest obrzęk Quinckego. Przewlekłe stosowanie aspiryny może przyczynić się do nasilenia objawów alergii, wystąpienia stanu zapalnego dróg oddechowych czy powstawania polipów w obrębie nosa oraz zatok. Uczuleni na aspirynę muszą stosować innego rodzaju leki przeciwbólowe czy przeciwgorączkowe.

aspirynaIstnieje długa lista przeciwwskazań do stosowania aspiryny. Nie tylko osoby z alergią, czy dzieci poniżej 12. roku życia powinny jej unikać. Również kobiety w ciąży czy chorzy na cukrzycę. Popularna aspiryna pomaga na ból czy gorączkę, ale nie każdy organizm reaguje na nią poprawnie. Łącząc ją z niektórymi lekami, możemy sobie zaszkodzić, dlatego najlepiej rozwiać wątpliwości podczas konsultacji lekarskiej.

Katarzyna Antos