Lifestyle

Aranżacja ogrodu przydomowego w stylu rustykalnym

Aranżacja ogrodu przydomowego w stylu rustykalnym

Ogród w stylu rustykalnym przywodzi na myśl wiejski pejzaż, polne kwiaty i sielankowość. To swego rodzaju skansen, w którym występują naturalne elementy. Projektowanie ogrodu w stylu wiejskim bywa trudne ze względu na z pozoru dziką i nieokiełznaną roślinność. Rustykalność związana jest z kilkoma charakterystycznymi elementami.

Ogród w stylu rustykalnym – charakterystyka

Aranżacja ogrodu w stylu rustykalnym ma przywodzić na myśl zagajniki, które były pielęgnowane przez poprzednie pokolenia. Roślinność ogrodów wiejskich mieni się kolorami i królują w nich kwiaty klasyczne oraz polne, takie jak chabry, astry, bławatki, maki czy słoneczniki. Projektowanie ogrodu wiejskiego musi być nastawione na naturalność, dalekie jest od wymuskanych i dość określonych ogrodów.

W tej aranżacji przyroda wysuwa się na pierwszy plan, żyje własnym życiem poprzez swobodne kształtowanie się roślin, różne ich odmiany i kolory oraz pnącza. Ogród w stylu rustykalnym tętni kolorem – niekiedy nawet kontrastowym, ukazując pejzaż sielankowy, niczym nieskrępowany. Jednak co ważne, ta swoboda wzrostu roślin nie może wiązać się z zaniedbaniem.

Przesyt roślinności oraz elementów może męczyć i potęgować poczucie zaniedbania przestrzeni, a ogród w stylu wiejskim ma charakteryzować się sielankowym spokojem i poczuciem bliskiego kontaktu z naturą. Charakterystyczne dla aranżacji ogrodu w estetyce rustykalnej są następujące elementy:

 • różnorodna roślinność, przewaga roślin liściastych, pnących, zwisających i kwitnących,
 • kontrolowana swoboda wzrostu roślin,
 • naturalne elementy (przede wszystkim drewno – często w swej pierwotnej postaci),
 • rustykalne dekoracje przywodzące na myśl wieś z poprzedniej epoki (drewniane donice, lampiony, drewniane płoty, kamienne ścieżki, stare naczynia kuchenne, drewniane pergole i altany, dekoracyjna studnia),
 • podział na część ozdobną i użytkową (ogródek warzywny).

Projektowanie ogrodu rustykalnego wcale nie należy do zadań najprostszych, bo z jednej strony ma on przyjmować wygląd nieco chaotyczny i swojski, ale z drugiej trzeba w aranżacji ogrodowej zachować umiar.

Projektowanie ogrodu wiejskiego. Roślinność i kluczowe elementy

Ogród w stylu rustykalnym będzie odpowiedni dla osób, które chcą żyć w zgodzie z naturą, mają zamiłowanie do ekologii oraz pięknej i nieokiełznanej przyrody. Aranżacja ogrodu wiejskiego musi mieć w sobie coś nostalgicznego i przypominającego o domu babci.

Ogród w stylu wiejskim charakteryzuje się nieregularnym kształtem trawnika i nasadzeń oraz dość rozległymi, kwitnącymi rabatami.

Przy projektowaniu ogrodu w stylu rustykalnym należy skupić się na roślinności typowo polskiej, dostosowanej do klimatu kraju. Z tego powodu w ogrodzie wiejskim koniecznie powinny znaleźć się:

 • drzewa i krzewy owocowe, a także kwiatowe i liściaste (brzoza, forsycja),
 • zioła uprawne,
 • byliny (chabry, maki, margaretki, lilie, rośliny bulwiaste, malwy, łubin, maki, piwonie, astry, dalie, marcinki, krwawnik, jeżówka, jaskry, szałwia kwitnąca i kocimiętka),
 • kwiaty i rośliny jednoroczne (nagietek, słonecznik, bławatek, dziewanna, lawenda, maciejka, bratek, maciejka, nasturcja, niezapominajka),
 • rośliny pnące i zwisające (pelargonie, bluszcz),
 • warzywa i owoce (warto wydzielić część ogrodu na grządki warzywne).

Krzewy, rośliny i kwiaty w ogrodzie w stylu wiejskim są łatwe w uprawie i pielęgnacji, ale mają tendencję do wzmożonego wzrostu, dlatego ten typ ogrodu wymaga systematycznych prac ogrodniczych.

Komentarze (14)

agusiak

2 lata temu

Ja się będę zabierała za aranżację swojego ogrodu, bo niedawno kupiliśmy domek jednorodzinny.

ismena

2 lata temu

Ja lubię, gdy w ogrodzie jest troszkę wszystkiego. Styl rustykalny bardzo mi odpowiada:)

joasia_z

2 lata temu

Zadbany ogród to moje małe marzenie:)

fredzia

2 lata temu

Mnie się marzy taki mały, uroczy ogród:)

amnezja

2 lata temu

Podobają mi się starannie przemyślane i zaprojektowane ogrody.

donata

2 lata temu

Bardzo praktyczne porady przy aranżacji ogrodu:)

eferina

2 lata temu

Bardzo podobają mi się ogrody w stylu rustykalnym:)

lili

2 lata temu

Właśnie, muszę sobie posiać maciejkę:)

szyszka

2 lata temu

Kocham drewno w ogrodzie, wygląda szlachetnie i nie szkodzi środowisku:)

urszula_d

2 lata temu

Ja mam w ogródku głównie warzywka:)

piotrowna

2 lata temu

Kocham drewniane donice, mają w sobie niesamowity urok:)

agnieszka

2 lata temu

Bardzo lubię rustykalne dekoracje:)

nina

2 lata temu

Ja z pewnością chciałabym mieć głównie część warzywną, aby móc w pełni czerpać z ogrodu:)

tosia

2 lata temu

Cenne porady przy planowaniu aranżacji ogródka:)

Komentarze są wyłączone.