roślina

Znamy go nie tylko jako roślinę, ale składnik kosmetyków czy napojów. Aloes od wieków jest wykorzystywany w wielu dziedzinach i doskonale się w nich sprawdza. Poznajcie moc aloesu, który może nam tak wiele zaoferować.

Roślina dawnych kultur

Już w starożytności aloes był doceniany przez ludność. Jego właściwości lecznicze i pielęgnacyjne stosowały starożytne księżniczki, wojownicy czy podróżnicy. Roślina pochodzi głównie z Afryki północnej, ale obecnie możemy spotkać ją na rożnych kontynentach. Także w Polsce możemy wyhodować aloes, nawet w domowych warunkach. Ten sukulent nie tylko atrakcyjnie się prezentuje, ale nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Bez wody może przetrwać nawet lata, co nie oznacza, że nie warto o niego dbać. Aloes, jak się okazuje, ma wiele zastosowań, dlatego trzeba go docenić i wykorzystać.

Roślinnie naturalnie

Tradycyjna medycyna opiera się na roślinach. To właśnie z ich dobrodziejstw korzysta, by móc leczyć różne schorzenia. Moc aloesu także jest w niej wykorzystywana, nie tylko w Chinach czy Ameryce środkowej, która kojarzona jest z medycyną naturalną. Kraje zachodnie także doceniły aloes i coraz chętniej go wykorzystują. Co jest tego przyczyną? Roślina doskonale sprawdza się w kosmetologii. Jako składnik nawilżający, kojący i chroniący. Wspaniale pielęgnuje, ale także orzeźwia i odświeża skórę. Aloes wykorzystywany jest nie tylko w kosmetykach, lecz również napojach czy suplementach diety. Pewnie już próbowałyście wody z aloesem czy innych napojów, zawierających tę roślinę.

Wartościowy aloes

Aloes zawiera mnóstwo cennych substancji. Sok, miąższ czy żel – w tych elementach rośliny znajdziemy dużo składników, które nie dość, że siebie uzupełniają, to jeszcze świetnie działają. W aloesie znajdują się witaminy oraz inne substancje, które rozpuszczają się w wodzie. Minerały czy pierwiastki śladowe, których organizm nie może sam wytworzyć, możemy dostarczyć dzięki tej roślinie. Aloes ma właściwości nawilżające, dlatego tak często znajduje się w składzie kosmetyków do pielęgnacji skóry czy włosów. Pozostawia nawilżoną skórę przez długi czas. Nadaje się także do leczenia wszelkich uszkodzeń i podrażnień skóry oraz jej ochrony przed działaniem słońca. aloesDziała przeciwzapalnie i kojąco, więc stosuje się go w leczeniu trądziku, oparzeń czy regeneracji naskórka. Wyciąg z rośliny łagodzi ból i świąd, więc śmiało może być stosowany w leczeniu skóry. W sklepach znajdziemy wiele produktów kosmetycznych, które zawierają aloes, także napojów czy jogurtów. Zawsze jednak możemy sięgnąć po roślinę, hodują ją na balkonie czy parapecie, z której możemy czerpać naturalną moc.

Katarzyna Antos