alkoholowy zespół płodowy

Kobiety w ciąży powinny unikać spożycia alkoholu,ponieważ istnieje ryzyko powikłań, dotyczących rozwoju płodu. Alkoholowy zespół płodowy to poważny problem. Czym się charakteryzuje?

Alkohol w ciąży

Mogłoby się wydawać, że kieliszek wina jeszcze nikomu nie zaszkodził, ale w ciąży każda, nawet najmniejsza ilość napojów wyskokowych nie jest wskazana. Alkohol powoduje trwałe zaburzenia w rozwoju płodu. Oddziałuje na wzrost dziecka a nawet może prowadzić do jego śmierci. Wszystko zależy od ilości spożytego płynu. Cząsteczki alkoholu przenikają przez łożysko, przedostając się do organizmu dziecka. Im większa liczba tego typu czynników, tym większe ryzyko uszkodzeń rozwojowych. W każdej kolejnej fazie ciąży, alkohol nieco inaczej wpływa na jej stan. W pierwszym trymestrze, uszkadza mózg i prowadzi do licznych deformacji. Drugi trymestr połączony ze spożyciem alkoholu grozi poronieniem, uszkodzeniem kości i mięśni, zaś w trzecim, wpływa na zdolności poznawcze i może doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Alkoholowy zespół płodowy

Alkoholowy zespół płodowy (FAS), to zespół chorobowy, który jest skutkiem działania alkoholu w okresie prenatalnym. Choroba jest nieuleczalna, a jej zniszczenia mogą być tragiczne. Wszystkiemu można zapobiec wstrzymując się od spożycia alkoholu w trakcie trwania ciąży. Abstynencja jest najlepszym działaniem profilaktycznym przyszłej matki. W końcu stawką jest prawidłowy rozwój i życie dziecka. Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, którą można by było wypić w ciąży, dlatego lekarze przestrzegają, choćby przed wypiciem kieliszka wina do obiadu. Nie ma cięższej formy wad wrodzonych u dziecka, niż skutki spożycia alkoholu w ciąży.

Objawy FAS

Do najbardziej charakterystycznych objawów alkoholowego zespołu płodowego należą anomalie wyglądu twarzy, takie jak opadające powieki, wąska górna warga, nisko osadzone uszy, szeroko rozstawione oczy czy krótka szyja. Oprócz cech fizycznych, alkohol zostawia ślad także na ogólnym działaniu organizmu. Opóźnieniu ulega rozwój zarówno przed, jak i po urodzeniu. Niska masa urodzeniowa, mała głowa i wzrost to typowe cechy dzieci z FAS. Objawy obejmują także ośrodek nerwowy. Dzieci mają problem z utrzymaniem równowagi, koncentracji czy rozróżnianiem kierunków. Osoby ze stwierdzonym FAS mają problemy z uczeniem się, zapamiętaniem, rozumieniem pojęć abstrakcyjnych czy emocji. alkoholowy zespół płodowyMiewają słabe zdolności adaptacyjne, przez co mogą czuć się wykluczone ze społeczeństwa czy mieć trudności w komunikacji w danym środowisku. Wtedy szkoła może być zarówno zagrożeniem jak i wsparciem dla dziecka z alkoholowym zespołem płodowym. Postawienie diagnozy może pomóc w życiu z chorobą i przystosowaniu się do otoczenia, szczególnie nowego.

Alkohol działa toksycznie, szczególnie w dużych ilościach. W przypadku kobiet, obserwujemy znacznie poważniejsze skutki jego spożycia, niż u mężczyzn, co ma związek z mniejszą masą ciała i hormonami. Unikanie alkoholu w ciąży jest najlepszym rozwiązaniem dla przyszłej mamy. Inaczej ryzyko wystąpienia alkoholowego zespołu płodowego wzrasta.

Katarzyna Antos