pieczywo z supermarketu

Specjaliści szacują, że przeciętny Polak konsumuje około 70 kg pieczywa w przeciągu roku, w dużej mierze jest to zasługa hipermarketów, ale także małych piekarni, które starają się produkować pieczywo smaczne i zdrowe.  Z definicji wynika, iż prawdziwy chleb zrobiony jest z mąki żytniej na zakwasie. Dzięki zakwasowi wyrób ma lekko kwaskowaty smak, zawiera małą ilość soli, a w jego składzie nie znajdziemy żadnych chemicznych ulepszaczy.

W telewizji, na bilbordach, gazetkach reklamujących wielkie sieci handlowe możemy znaleźć informacje przekonujące nas do zakupu pieczywa z hipermarketu. Większość marketingowców przekonuje, że bułka kupowana w markecie jest tak samo zdrowa jak chleb, który możemy nabyć w małej, osiedlowej piekarni.

Szkodliwe substancje w chlebie z marketów

Niestety okazuje się, że znaczna część z wypieków pochodzących z marketu produkowana jest znacznie wcześniej, a ciasto do ich wyrobienia trafia do sklepu w pełni zamrożone wcześniej przy użyciu ciekłego azotu. Takie ciasto często jest przechowywane przez wiele miesięcy w magazynach i chłodniach. Rozmrażane i ponownie wypiekane jest dopiero po dłuższym czasie.

Nie trudno jest się domyślić, że w takim cieście znajduje się masa szkodliwych substancji i konserwantów, przeciwdziałają one powstaniu pleśni i zepsuciu wypiekanej później masy. W bułkach, ciastkach i chlebie z marketu znajdują się również barwniki i polepszacze, to dzięki nim ciasto może być długo przechowywane na magazynie.

Podczas produkcji  takiego ciasta wykorzystuje się m.in. sorbinian potasu (E202) lub propionian wapnia (E282), substancje te mogą powodować sine reakcje uczuleniowe (atak astmy, wysypka na skórze).  Specjaliści uważają, że właśnie dlatego pieczywa z supermarketów unikać powinni alergicy, dzieci oraz kobiety w ciąży. Jako świadomi konsumenci powinniśmy wiedzieć, iż 2007 roku Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nałożył na wielkie sieci handlowe obowiązek informowania klientów, iż ich pieczywo wypiekane jest z mrożonego ciasta. Jako świadomi konsumenci powinniśmy wiedzieć, iż 2007 roku Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nałożył na wielkie sieci handlowe obowiązek informowania klientów, iż ich pieczywo wypiekane jest z mrożonego ciasta.

Gdzie kupić zdrowe pieczywo?

Pamiętajmy, że najzdrowsze jest pieczywo wypiekane w małych piekarniach, gdzie pracownicy wykonują wszystko własnoręcznie od podstaw. Tylko od nas zależy jakiego rodzaju pieczywo zjadamy. Jako świadomi konsumenci musimy czytać etykiety i kupować wyroby, w składzie których jest tylko żytnia mąka, zakwas, sól i woda. Chleb, którego nie powinniśmy spożywać ma jednolitą i gąbczastą strukturę, w smaku jest jednocześnie słony i słodkawy, łatwo się kruszy oraz trudno kroi.

Pamiętajmy, że jeśli stawiamy na smak i cenę – to możemy spożywać pieczywo „chrupiące i świeże” z marketów, natomiast jeśli zależy nam na jakości – to zjadajmy pieczywo wypiekane w tradycyjny sposób, według dawnej receptury.