ABC alergii TESTY ALERGICZNE

Alergiku, wykonaj testy!

testy

Mogłoby się wydawać, że ustalenie przyczyny alergii nie jest niczym trudnym. Wystarczy tylko dokładnie obserwować swój organizm i otoczenie. Katar pojawia się za każdym razem, gdy przekraczasz próg mieszkania siostry? To zapewne uczulenie na sierść, wszak twoi krewni uwielbiają zwierzęta i nie wyobrażają sobie bez nich życia. Choć Atosowi nie można odmówić uroku, nie możesz się z nim bawić. W miarę upływu czasu coraz rzadziej odwiedzasz siostrę, ponieważ masz dość dokuczliwych dolegliwości, objawy alergii ustępują, a ty zapominasz o problemie. Do czasu…

Rola obserwacji w diagnostyce alergii

Choć obserwacje odgrywają niezwykle istotną rolę w diagnostyce alergii, na ich podstawie nie powinno wysuwać się daleko idących wniosków. Czasem uczulenie na psa, okazuje się nadwrażliwością na zarodniki pleśni, które unoszą się w powietrzu. Jedynie testy alergiczne mogą potwierdzić lub obalić postawioną hipotezę. Oczywiście lekarz na podstawie wywiadu lekarskiego typuje potencjalne alergeny, po czym sprawdza, w jaki sposób wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Jeśli dokuczliwe objawy pojawiają się w parku na przełomie kwietnia i maja, specjalista prawdopodobnie zleci badania pod kątem uczulenia na pyłki. Jeśli zmagamy się z dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego, alergolog oceni wpływ poszczególnych elementów diety na nasze samopoczucie.

testy alergiczne

Testy skórne – wady i zalety

Jakie testy może zlecić lekarz, gdy podejrzewa u pacjenta alergię? Diagnostyka nieustannie się rozwija, dziś coraz częściej odchodzi się od testów ekspozycyjnych, ponieważ te niosą ze sobą poważne zagrożenie. Badanie może przyczynić się do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Choć obok czuwa lekarz, który ma do dyspozycji adrenalinę, nie należy igrać z ogniem. Obecnie dużą popularnością cieszą się testy skórne. Choć ich skuteczność różni się w zależności od rodzaju alergenu, specjaliści chętnie z nich korzystają. Testy skórne dają wysoce wiarygodne wyniki w przypadku alergenów wziewnych, nieco gorzej przedstawia się sytuacja w przypadku uczuleń pokarmowych. Badania wykazały, iż mleko ci nie szkodzi? Niekoniecznie tak jest. Jeśli za uciążliwe dolegliwości odpowiada substancja, która unosi się w powietrzu, testy alergiczne wykonaj na przełomie jesieni i zimy. W tym czasie rośliny nie pylą, toteż nie musimy obawiać się, że czynniki zewnętrzne zafałszują wyniki badań.

Przygotowania do testów skórnych

Umówiłeś się na badania w poradnik alergologicznej? Musisz się do nich przygotować. Na kilka dni przed badaniem należy odstawić leki antyhistaminowe. Na czym opiera się ich działanie? Na wygaszaniu reakcji ze strony układu immunologicznego. Gdy stosujemy odpowiednie preparaty możemy zapomnieć o wysypce czy uporczywym kaszlu. Niestety, nie oznacza to, iż uczulenie odeszło w niepamięć. Zażywając leki antyhistaminowe przed przeprowadzeniem testów skórnych, musimy liczyć się z tym, iż zafałszują one wyniki badań, wspomniane medykamenty hamują bowiem reakcje skóry.

Na wizytę w poradni alergologicznej nierzadko czeka się w długich kolejkach. Nic dziwnego, że za wszelką cenę chcesz wykorzystać swoją szansę. Warto jednak pamiętać, iż żaden lekarz nie nałoży potencjalnych alergenów na podrażnioną i uszkodzoną skórę. Jeśli tuż przed badaniem padłeś ofiarą wypadku, na wykonanie testów będziesz musiał poczekać. W cierpliwość również muszą uzbroić się osoby, u których obserwuje się zaostrzenie przebiegu choroby. Jeśli od kilku dni twoje ciało pokrywa wysypka, lekarz nie przeprowadzi badania. Testów nie można również wykonywać u ciężarnych ze względu na dobro dziecka. W ich przypadku specjalista powinien kierować się informacjami uzyskanymi z wywiadu.

Przebieg testów skórnych

Wbrew pozorom testy skórne nie są skomplikowaną procedurą diagnostyczną. Boisz się, że po opuszczeniu gabinetu specjalisty nie będziesz mógł pokazać się ludziom? Nie masz powodów do niepokoju. Kilkanaście kropli roztworu alergenów nanosi się punktowo na przedramiona i plecy, po czym delikatnie nakłuwa się skórę. Na wyniki testów nie trzeba długo czekać, te pojawiają się po 20 minutach. Czerwony naciek stanowi wynik dodatni. Oznacza to, iż badana substancja odpowiada za dokuczliwe objawy uczulenia. Warto jednak pamiętać, że alergizować może wiele substancji. Uczulenie na pyłek leszczyny nie wyklucza alergii na pyłek brzozy.

Analiza krwi pod kątem przeciwciał IgE

Osoby, u których stwierdzono przeciwwskazania do wykonania testów skórnych, mogą oddać krew do analizy. W tym przypadku diagnostyka sprowadza się do oznaczenia poziomu przeciwciał IgE. Ich podwyższony poziom wskazuje na reakcję o podłożu alergicznym. Jeśli chcemy poznać winowajcę, musimy przeprowadzić szczegółowe badania immunologiczne. Przeciwciała są swoiste, oznacza to, iż pasują one do alergenu jak klucz do zamka. Te, które powstają w odpowiedzi na białko mleka krowiego są innych od tych, z którymi mamy do czynienia w przypadku alergii na pomidory. Analiza krwi pozwala ustalić przyczynę zarówno uczuleń pokarmowych, jak i wziewnych.

Choć z alergią można walczyć na wiele sposobów, zazwyczaj unikamy szkodliwych substancji. W związku z tym niezwykle istotną rolę odgrywa diagnostyka, bez wiarygodnych wyników badań nie wiemy, przed czym uciekać. Niektóre osoby pochopnie odstawiają pomidory, pieczywo, mleko czy orzechy. Nie zawsze czynnik, który wygląda na alergen, jest nim w rzeczywistości.

Dieta eliminacyjna wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie naszego organizmu, toteż nie należy przechodzić na nią, kierując się przypuszczeniami. Np. pieczywo stanowi bogate źródło witamin z grupy B, gdy z niego zrezygnujemy, mogą pojawić się niedobory. Dyplomowani dietetycy zastępują alergizujące produkty spożywcze takimi, które nie uczulają i charakteryzują się zbliżoną zawartością poszczególnych składników odżywczych. Alergiku, nie panikuj, tylko się przebadaj!

Komentarze

Edyta Gizińska

8 lat temu

Jak tylko zobaczyłam, że z moją pociechą dzieje się coś niedobrego, od razu wykonałam testy.

Komentarze są wyłączone.