Alergia u dzieci CHOROBY ALERGICZNE I DIAGNOSTYKA

Alergie najczęściej występujące u dzieci

Alergie najczęściej występujące u dzieci

Czym jest alergia?

W przypadku alergii mamy do czynienia z niewspółmierną reakcją organizmu do zagrożenia. Układ immunologiczny traktuje pyłki i składniki pokarmowe jako czynniki szkodliwe, które należy zwalczyć. Z przeprowadzonych badań wynika, iż dzieci alergików częściej zmagają się z uczuleniem. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż nie dziedziczymy konkretnego rodzaju alergii np. na cytrusy, tylko prawdopodobieństwo jej wystąpienia. Zdarza się, iż problem dotyka dzieci, których krewni nigdy nie cierpieli z powodu uczulenia.

Rodzaje alergenów

Różne czynniki mogą być traktowane jako potencjalne zagrożenie przez organizm dziecka. Wyróżniamy alergeny wziewne, pokarmowe i inne.

Alergie najczęściej występujące u dzieci

Alergeny wziewnen – roztocza

W przypadku alergenów wziewnych najczęściej uczulają roztocza. Te mikroskopijne organizmy zamieszkują dywany, zasłony i sierść zwierząt. Występują w bliskim sąsiedztwie człowieka, kotów, psów itp., ponieważ odżywiają się obumarłymi komórkami naskórka. Roztocza wchodzą w skład kurzu. W związku z tym rodzice alergików muszą regularnie sprzątać pokój dziecka. Jednocześnie warto wyeliminować dywany i zasłony, które stanowią doskonałe środowisko do rozwoju roztoczy.

Pyłkowica i alergia na pleśnie

Do alergenów wziewnych zaliczamy pyłki drzew, chwastów i traw oraz pleśnie. Grzyby, które rozwijają się na ścianach wilgotnych budynków, stanowią poważne zagrożenie dla alergików. Pleśnie szczególnie upodobały sobie piwnice, łazienki i miejsce pod zlewem. Na obecność grzybów wskazuje specyficzny, stęchły zapach. Małego alergika mogą uczulać również takie czynniki jak sierść i mocz zwierząt domowych.

Alergia na mleko krowie

Choć każdy produkt spożywczy może uczulać, najczęściej spotykamy się z alergią na mleko krowie, jaja, orzeszki ziemne, soję czy cytrusy. Rodzice często nie zdają sobie sprawy, że niektóre gotowe produkty zawierają czynniki, które organizm malucha traktuje jako zagrożenie. Jeśli dziecko jest uczulone na mleko krowie, należy wnikliwie czytać etykiety. Krakersy, chałki, bułki pszenne, a nawet wędliny mogą zawierać ten składnik.

Alergie najczęściej występujące u dzieci

Soja – popularny alergen

Dzieci często borykają się z alergią na soję. Zdarza się, iż rodzice z diety malca eliminują mleko krowie i zastępują je napojami sojowymi. Ta substytucja nie zawsze zdaje egzamin. Szacuje się, iż 30-40% dzieci zmagających się z alergią na mleko krowie, jest uczulonych na soję.

Alergia na pszenicę a celiakia

Lekarze i rodzice często mylą alergię na pszenicę z celiakią. W przypadku tej pierwszej mamy do czynienia z nadwrażliwością na gluten, czyli białko występujące w pszenicy, jęczmieniu i życie.

Alergia na jad owadów

Czasem reakcja alergiczna pojawia się wskutek użądlenia przez owada. Zazwyczaj temu zjawisku towarzyszy obrzęk, zaczerwienienie i swędzenie skóry. Niestety, u dzieci uczulonych na jad owada mogą pojawić się objawy zagrażające zdrowiu i życiu malucha. W skrajnych przypadkach dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego.

Leki jako potencjalne alergeny

Warto pamiętać, iż leki są jednym z często występujących czynników alergizujących. Uczulenie może pojawić się zarówno po zażyciu antybiotyku, jak i środków przeciwbólowych dostępnych w kiosku.

Choć każdy czynnik może wywoływać niepożądaną reakcję, medycyna zna przypadek uczulenia na wodę, niektóre substancje alergizują częściej niż pozostałe. Warto obserwować zachowanie malucha. Nasze spostrzeżenia mogą okazać się cenne, gdy pojawi się wysypka o podłożu alergicznym.